واردات ماشین آلات دست دوم چاپ آزاد شد

دبیر انجمن واردکنندگان ماشین‌آلات چاپ و بسته‌بندی نو و دست دوم با بیان توافق وزارت صنعت، معدن و تجارت با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: براساس این توافق، ورود ماشین‌آلات دست دوم چاپ علاوه بر چاپخانه‌داران برای بازرگانان نیز امکان‌پذیر می باشد تا دغدغه چاپخانه‌داران در این زمینه برطرف شود.
▫سیدحسین صالحی به مشکلات چاپخانه‌داران در حوزه واردات ماشین‌آلات چاپ دست دوم،اشاره کرد و افزود: تا قبل از این فقط چاپخانه‌داران قادر بودند ماشین‌های چاپ دست دوم به کشور وارد نمایند و این امر مشکلات زیادی برای آن‌ها به وجود می آورد چرا که برای ورود ماشین‌الات حتما باید کارت بازرگانی در اختیار باشد.
وی همچنین افزود: خریداری و ورود دستگاه‌های چاپ عملی تخصصی است که معمولا بازرگانان و تجار این کار را انجام می دهند و چاپخانه‌داران به علت برقرار نکردن ارتباط با کمپانی‌ها و شرکت‌های بزرگ فروشنده خرید موفقی از این شرکت‌ها ندارند.
صالحی با بیان اینکه به دنبال تفاهم دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و صنعت، معدن و تجارت مدتی واردات ماشین‌آلات دست دوم با وقفه روبرو شده بود، توضیح داد: با ارسال نامه‌ای از سوی وزارت صنعت بار دیگر ورود این دستگاه‌ها به کشور آزاد شده است و بازرگانان نیز می‌توانند کنار چاپخانه‌داران باشند.
صالحی با اشاره به تخصص کار بازرگانان و اینکه باید در حوزه چاپ تخصص داشت گفت: اغلب بازرگانان و تجار به دلیل ارتباط خوبی که با بعضی از چاپخانه‌ها و شرکت‌های خارجی دارند در بخش بعضی تعهدات فروش ماشین‌آلات و بایدها و نبایدهای در این زمینه آشنا هستند و تجربه ثابت کرده که می توانند در این رابطه عملکرد خوبی داشته باشند.
وی در رابطه با قوانین ورود ماشین‌آلات دست دوم گفت: طبق قوانین این ماشین‌ها می توانند فقط متعلق به پنج یا حداکثر ۱۰ سال قبل باشند و قدیمی‌تر بودن دستگاه‌ها از لحاظ اقتصادی قابل توجیه نیست و باعث فرسودگی خط تولید صنعت چاپ خواهد شد.
صالحی با اشاره به اینکه با ورود بازرگانان به حوزه ماشین‌آلات صنعت چاپ باید هماهنگی‌هایی در امور گمرکی صورت گیرد، بیان کرد: در این رابطه با توجه به اینکه چاپخاانه‌داران ازبعضی معافیت‌های عوارض گمرکی معاف می باشند و ورود بازرگانان می تواند مانع این معافیت‌ها گردد،که بهتر است وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صنعت برای جلوگیری از بعضی مشکلات در این رابطه هماهنگ باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp