واردات ماشین آلات از چین

واردات ماشین آلات از چین یکی از مهمترین و بیشترین کالاهای وارد شده به کشور ایران می‌باشد، که با وجود تحریم‌ها، نرخ بالای تورم و ارزش دلار، در طی سالیان گذشته با مشکلاتی روبه رو شده‌ایم. به همین دلیل در این مقاله به موضوع واردات ماشین آلات از چین تمرکز کرده‌ایم، همچنین در ادامه درباره قوانین واردات، مزیت های واردات دستگاه، تعرفه و هزینه های آن باهم صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

چین یکی از بزرگترین کشورهای واردات ماشین آلات صنعتی

کشور چین با تکیه بر استراتژی پولی و مدیریتی خود، توانسته به عنوان یکی از بزرگترین کشورها در زمینه ماشین آلات صنعتی فعالیت کند. این کشور توانسته، شرایطی را برای بازرگانان و وارد کنندگان فراهم آورد تا به راحتی بتوانند طیف گسترده ای از کالاها را با شرایط متنوع از لحاظ هزینه، خریداری کنند و به کشور خود وارد کنند.

براساس آمارهایی که منتشر شده، کشور ایران بیشترین واردات را از کشور چین انجام داده است، به همین دلیل است که چین تبدیل به یکی از اصلی ترین مهره‌ها برای تاجران وبازرگانان ایرانی شده است.

مهمترین گمرک های وارد کننده کالا از چین

ایران دارای تعدادی زیادی گمرک، بندر و فرودگاه برای ورود کالا از کشورهای دیگر دارد. واردات کالا از کشور چین از سه طریق هوایی، زمینی و دریایی انجام می‌گیرد. استفاده از هر کدام از این روش ها بستگی به میزان هزینه، نوع کالا و هزینه حمل دارد. از جمله مهمترین گمرک هایی که با کشور چین بیشترین فعالیت دارند عبارتند از:

ماشین-آلات-صنایع-غذایی
ماشین آلات صنایع غذایی

قوانین واردات دستگاه از چین

واردات دستگاه از چین، قوانینی دارد که با آشنایی با آن می‌توان امور واردات کالا را برای شما راحتر کند. که در ادامه به برخی از این قوانین اشاره می‌کنیم:

داشتن مجوز

برای ورود دستگاه از چین به کشور باید مجوزهای لازم در خصوص فعالیت خود را داشته باشید و این مجوزها باید توسط اداره گمرک و سایر سازمان های مربوطه بررسی شود. مجوزهای شامل: مجوز سازمان غذا ودارو، استاندارد و… می باشد.

داشتن کارت بازرگانی

برای واردات کالا از چین، حتمآ باید کارت بازرگانی را از سازمان توسعه تجارت دریافت کنید.

داشتن کارت بازرگانی علاوه بر این که جزو ضروری ترین نیازهای واردات است، در خصوص واردات دستگاه از چین باید اظهارنامه و تاییدیه کمپانی تولید کننده را داشته باشیم تا بتوان به راحتی کالای خود را از چین خارج کرد.

دستگاه‌های دست دوم

بعضی از دستگاه‌هایی که وارد می‌شوند، دست دوم هستند که آنها قوانین خاص خودش را دارند. برای مثال قبل از واردات این دستگاه‌ها باید مواردی مانند: سال تولید، کشور مبدآ و کیفیت دستگاه را از قبل مشخص کنید. همچنین دستگاه‌هایی که دست دوم وارد می شوند علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شده باید دارای سیستم و توانایی کاری قابل قبولی را داشته باشند تا اجازه واردات آن صادر شود.

واردات-ماشین-آلات-کشاورزی-از-چین
واردات ماشین آلات کشاورزی از چین

مزایای واردات دستگاه و تجهیزات از چین

پایین بودن هزینه

یکی از مهمترین مزیت های واردات از چین قیمت مناسب است که انتخاب های زیاد را برای مشتریان فراهم می‌کند تا باعث شود محصولات خود را ازاین کشور خریداری کنند.

امکان حجم زیاد سفارشات

اکثر شرکت هایی که تصمیم می‌گیرند محصولات خود را از چین وارد کنند، محصولاتی با مقادیر زیاد سفارش می‌دهند، زیرا اطمینان دارند که کارخانه های چینی سازنده‌های غول پیکری هستند که برای محصولات در حجم بالا طراحی شده‌اند.

هزینه تولید محصولات در چین

اگر یکبار هم پروسه واردات ماشین آلات از چین را تجربه کرده باشید، به خوبی متوجه این فرآیند می‌شوید، که هزینه واردات در چین کمتر از هزینه های تولید در کشور خودمان است.

محصولات باکیفیت

درکشور چین کالاهایی که تولید می‌شود از کیفیت بالاتری نسبت به سایر کشوهای آسیایی مانند هند یا ویتنام می‌باشد.

انتخاب محصولات متنوع و باکیفیت

مهمترین مزیتی که واردات کالا از کشور چین می‌توان برای شما به ارمغان آورد، انتخاب محصولات متنوع و با کیفیت است. هنگامی که کالای وارداتی در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد، گزینه های متنوعی وبا کیفیتی وجود دارد.

تعرفه واردات ماشین آلات صنعتی

از جمله مهمترین مواردی که باید شرکت‌های وارد کننده باآن آشنایی داشته باشند، تعرفه واردات ماشین آلات صنعتی است. هریک از ماشین آلات صنعتی دارای کدهای متنوعی می‌باشند که اگر با کدهای آن آشنایی نداشته باشید زمان ترخیص کالا از گمرک با مشکل مواجه خواهند شد.

شناسایی کد تعرفه، کاری حرفه ای است واز اهمیت بالایی برخوردار است چرا که براساس کد تعرفه هزینه های ترخیص و هزینه های واردات و سایر هزینه ها اعلام می‌شود. پس نباید از اهمیت آن غافل شویم.

نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که، اگر این کد به اشتباه تشخیص داده شود، مشکلات زیادی گریبان گیر واردکننده خواهد شد و هزینه های زیادی را به خاطر پرداخت خسارت باید پرداخت کند که این ضرر بسیار بزرگی به وارد کننده وارد می‌شود.

هزینه واردات و ترخیص دستگاه‌های خط تولید از چین

هزینه واردات و ترخیص دستگاه‌های خط تولید از چین می‌تواند با توجه به موارد مختلف متغییر باشد. این هزینه ها از شروع واردات تا ترخیص کالا همراه واردکننده‌گان دستگاه خط تولید است. به طور کلی برخی از این هزینه ها ی مهم و ضروری واردات ماشین آلات عبارتند از:

  • هزینه خرید کالا و ارائه حواله به فروشنده یا صادر کننده
  • هزینه تجهیزات خریداری شده از کشور چین
  • کسب مجوزهای لازم برای واردات و ترخیص کالا
  • هزینه حمل داخلی از بندر ورودی تا محل مورد نظر مطابق با تعرفه های موجود در صادرات و واردات
  • هزینه حمل و کشتیرانی تا بندر ورودی ایران
  • هزینه 9 درصد ارزش افزوده
  • هزینه انبارداری، هزینه بازرسی
  • پرداخت 4 درصد مالیات علی الحساب
  • هزینه های مربوط به کارمزد کارت بازرگانی
  • ثبت سفارش و تخصیص ارز

هزینه هایی که گفته شد هزینه های کلی هستند و بسته به شرایط می‌تواند کمتر یا بیشتر شوند.

 

خلاصه این مقاله را در اینفوگرافیک زیر مشاهده نمایید: