هیچگونه نظارتی روی هزینه های مناطق آزاد نیست

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: متاسفانه هیچ نوع نظارتی روی هزینه‌ها و مصارف مناطق آزاد نمی باشد و اصلاً معلوم نیست که چه فرایندهای درست یا نادرستی در این منطقه رخ می دهد.

حسین‌علی حاجی‌دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که چرا «معافیت حقوق ورودی و معافیت مالیاتی مناطق آزاد» و همچنین  «تخصیص بودجه دولتی جهت تامین زیرساخت این مناطق» در قانون برنامه بودجه آورده نشده است، گفت: در اصل بودجه، هر ساله این مشکلات ایجاد می شود ؛ به عنوان مثال  از یک میلیون و 100هزار میلیارد تومان بودجه هر سال، تقریبا 70درصد آن به بودجه شرکت‌های دولتی تعلق میگیرد ومتاسفانه مجلس ودولت نظارت اثربخشی بر این مقداراعتبار ندارند و معلوم نیست که به چه صورت دریافتی و پرداختی صورت میگیرد.

وی افزود: قوانین، چارچوب و اساسنامه‌هایی در این زمینه موجود است ولی در مرحله ی اول باید مشخص شود که آیا همه ی آنها درست است؟

این نماینده مجلس عنوان کرد: از طرفی دیگر نیز برای قانون و ضابطه‌های نسبی هم که هست ، نه دولت فرصت آن را داردکه  بودجه را مشخص کند و نه مجلس فرصت بررسی آن را پیدا میکند؛ حتی در زمان تصویب بدون اینکه وارد آن موضوع شوند بودجه شرکت ها را تصویب میکنند و هیچ نوع نظارتی صورت نمیگیرد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: همچنین دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور نیز به این موضوع رسیدگی نمی‌کنند؛ و شرایطی ایجاد میشود که خودشان بودجه تعیین می کنند و خودشان مصرف می کنند.

حاجی‌دلیگانی همچنین ادامه داد: مناطق آزاد و ویژه هم متاسفانه به همین صورت است که هیچ نوع نظارتی بر روی مصارفشان نیست و اصلا مشخص نیست چه اتفاقاتی رخ میدهد.

وی به این نکته اشاره کرد که این جریانات برگرفته از ضعف مجلس و دولت است،و افزود: متاسفانه برای حل این مشکلات در مناطق آزاد از طرف مجلس هیچ اقدامی صورت نگرفته و فقط گاهی تحقیقی صورت گیرد ولی اقدام مثبت و برجسته ای صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بیان کرد:یکی از سرمایه‌های اجتماعی و مهم هر جامعه بین مردم و دولت، اعتمادی است که نسبت بهم دارند . هرچه در مسائل کشور شفاف‌سازی بیشتر باشد، اعتماد عمومی نسبت به دست‌اندرکاران بیشتر می شود و هرچقدر شفاف‌سازی کمتر باشد، قاعدتا اعتماد کاهش پیدا میکند.

وی افزود: به عنوان مثال ، در ایام اربعین امسال که مسافران به کربلای معلی و دیگر حرمین رفته بودند ، منطقه آزاد اروند خوزستان، برای هر نفر حدود 13هزار تومان عوارض می گرفت ؛ براساس بررسی‌هایی صورت گرفته ، مشخص شد که عبور اشخاص از منطقه آزاد هزینه ای ندارد و در قانون هم چنین چیزی وجود ندارد. این قانون فقط جهت کالا یا واردات و صادرات صورت می‌گیرد. بنابراین زمانی که شفاف‌سازی نباشد، چنین اتفاقاتی رخ میدهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp