نوسانات قیمت با راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی از بین میرود

حامد سلطانی‌نژاد درباره آخرین وضعیت راه‌اندازی بازار مشتقه ارز در بورس کالا گفت : اگر بانک مرکزی موافقت نهایی برای راه‌اندازی چنین بازاری را صادر کند ، بورس کالا آمادگی کامل برای اجرای این برنامه دارد. وی با بیان اینکه بازار مشتقه ارز برخی از نوسانات کوتاه ‌مدت ارزی را می‌تواند پوشش دهد،افزود: بانک مرکزی نیز به‌عنوان یکی از متولیان بازار ارز به دنبال پوشش نوسانات ارزی است.

درمورد سابقه و روند حرکتی قیمت ارزگفت: روند ارز صعودی و نرخ برابری دلار در مقابل ریال افزایشی میباشد و نوسانات زودگذر ناشی از هیجان بازار ارز مثل وضعیت فعلی در برخی موارد ایجاد می‌شود که شاید تحت تاثیر عوامل سیاسی یا اقتصادی باشد.

وی تاکید کرد: بازار مشتقه ارزی در بورس کالا می‌تواند اثر نوسانات زودگذر را خنثی و امکان پیش‌بینی‌پذیری بازار را فراهم سازد.سلطانی‌نژاد با بیان اینکه بانک مرکزی به‌عنوان یکی از عوامل اصلی بازار ارز می‌تواند در این خصوص کمک کند،وی عنوان  کرد: کسانی‌که در معرض ریسک نوسانات ارز قرار دارند می‌توانند در این بازار ریسک خود را پوشش بدهند.

وی تاکید کرد :کسی حق مداخله در بازار ارز را ندارد و بازار معاملات ثانویه و اوراق بهادار مبتنی بر کالا، ارز و طلا در بازار سرمایه و بورس کالا قابل طراحی است. وی به اقدامات موثر بانک مرکزی در بازار بین بانکی و جدایی‌ناپذیری بین دو بازار سرمایه و پول اشاره کرد و اظهار داشت: از طریق بورس کالا می‌توان یک بازار شفاف برای ارز از جمله دلار و یورو ایجاد نمود. به این صورت که معاملات روی فیزیک ارز نیست ،بلکه به‌صورت ریالی و نقدی است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp