رئیس جمهور فاز نخست طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار را افتتاح کرد

فاز اول طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار روز یکشنبه با حضور حجت الاسلام و المسلمین روحانی و میهمانان خارجی از ۱۷ کشور جهان و مسوولان و مقامات کشوری و لشگری بهره برداری شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در فرمان آغاز بهره برداری از فاز اول طرح توسعه بندر شهید بهشتی گفت: به میمنت و مبارکی این ایام با سعادت پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) و امام صادق(ع) و هفته وحدت خوشحال هستم که اولین فاز این بندر بین المللی را افتتاح می‌کنیم. با توسل به روح بلند پیامبر و ائمه هدی علیهم السلام و با حضور نمایندگان ۱۷ کشور دوست، اولین فاز طرح توسعه بندر تجاری و بین المللی چابهار (شهید بهشتی) را شروع  می‌کنیم.

رییس جمهور سپس در بازدید از این بندر با توضیح مسوولان در جریان روند احداث این مجموعه قرار گرفتند.

بندر شهید بهشتی چابهار یکی از بزرگترین و مهم ترین  پروژه‌های توسعه‌ای به حساب می آید که توانسته ظرفیت این بندر را از ۲.۵ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن که بالغ بر سه برابرمی شود افزایش دهد.

در فاز نخست بندر شهید بهشتی چابهار ۱۵ میلیون مترمکعب لایروبی، ۲۰۳ هکتار استحصال اراضی جدید، هزار و ۶۵۰ طول موج شکن انجام گردیده و عمق حوضچه آن نیز ۱۶ و نیم مترمربع می باشد.

در حال حاضر کشتی‌های ۱۰۰ هزار تنی می توانند پهلو گیری نمایندو این امر می‌تواند نقش بسزایی در واردات و صادرات کالاهای اساسی و عمومی داشته باشد.

چهار فاز دیگر بندر شهید بهشتی چابهار نیز در آینده تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید  که در نهایت ظرفیت این بندر به ۸۲ میلیون تن می رسد.

جهت آماده سازی و تجهیزات فاز ابتدایی بندر شهید بهشتی چابهار در مجموع یک میلیارد دلار هزینه شده است.

بندر چابهار حلقه واسطی بین کشورهای جنوب شرق آسیا، آسیا میانه و افغانستان می باشد ، توسعه بندر چابهار موتور محرک توسعه اقتصادی کشور مخصوصا جنوب شرق است و فعالیت‌های بندری می‌تواند ارزش افزوده و اشتغال فراوانی در جنوب شرق ایران ایجاد نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *