ترکیه 5 برابر ایران صادرات دارد

طبق تجربیات به دست آمده،رهبران سیاسی ترکیه با انعطاف بیشتری در سیاست خارجی و وابستگی کمتر سیاست با اقتصاد در رقابت با ایران به ویژه جهت جلب همکاری با کشورهای منطقه موفق بودند.این گزارش خلاصه که از طرف موسسه تحقیقاتی تدبیر و توسعه تهیه و در ماهنامه امنیت اقتصادی درج گردیده این رقابت را در منطقه آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی بیان کرده است.
طبق آمار و اطلاعات بین المللی، ارزش صادرات ترکیه به کشورهای این منطقه در سال‌های ۲۰۱۶-۲۰۰۲ بیش از ۷ برابر شده و از حدود ۷۳۰ میلیون دلار در سال ۲۰۰۲ به ۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۶ رشد داشته است.
در حالی که ارزش صادرات ایران به تمام کشورهای منطقه (آسیای مرکزی و قفقار جنوبی) در سال ۲۰۱۵ از 1 میلیارد دلاربیشتر نشده است . ولی سهم ترکیه در بازار وارداتی کشورهای منطقه از ۳۳ درصد تا ۲/۴ درصد نوسان داشته ، و سهم ایران تنها ۵ درصد تا ۰/۰۶ درصد می باشد.
برخلاف اینکه ایران نسبت به ترکیه از موقعیت جغرافیایی مناسب‌تری جهت ارتباط با منطقه آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی برخوردار است، ولی مثل ترکیه نتوانسته از قدرت نفوذ اقتصادی بالایی در این منطقه به خوبی استفاده کند.
سال ۲۰۱۶، در میان کشورهای منطقه آسیای مرکزی و قفقاز جنوبی، گرجستان، آذربایجان و قزاقستان به ترتیب با ۸/۷ درصد و ۲/۳درصد و ۱ درصد بیشترین سهم را از کل گردشگران وارد شده به ترکیه داشته‌اند. و در مقابل ، از بین کشورهای منطقه، بیشترین ورود گردشگر خارجی به ایران از آذربایجان بوده است و سهم سایر کشورهای منطقه از ورود گردشگر خارجی به ایران تقریباً نزدیک به صفر و یا بسیارکم می باشد.
یکی از مهم‌ترین بخش سیاست خارجی ترکیه در قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی سیاست مشارکت در احداث خطوط لوله و انتقال انرژی از راه خاک ترکیه به سایر نقاط جهان می باشد.
یکی ازمهم ترین خطوط انتقال نفت خام، خط لوله باکو (آذربایجان) – تفلیس (گرجستان)- جیهان (ترکیه) می باشد که در سال ۲۰۰۵ احداث گردید با توجه به این موضوع که ایران جایگاه دوم و چهارم را از نظر ذخیره گاز طبیعی و نفت خام در جهان دارا است بنابراین باید ، ایران نیز نقش مهم و اساسی را در تعامل‌های اقتصادی کشورهای منطقه قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی در زمینه انرژی ایفا نماید ، ولی تا این زمان ایران در زمینه ترانزیت انرژی موفقیت‌های کمتری نسبت به ترکیه داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp