تراز تجاری ایران: منفی 4 میلیارد دلار

جدیدترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی 8 ‌ماهه سال جاری نشان از تراز تجاری منفی چهار میلیارد دلاری برای ایران، افزایش صادرات به عراق و چین و کاهش صادرات به امارات متحده عربی می باشد.

مجموع صادرات غیرنفتی ایران در هشت ماهه ابتدایی امسال  به ۲۸ میلیارد و ۴۸۸ میلیون دلار رسید که با توجه به مدت مشابه سال قبل به میزان ۱.۲۱ درصد کاهش یافته است، ولی سیر نزولی کاهش صادرات غیرنفتی در ماه گذشته ۲.۱۷ درصد بوده است.

ارزش صادرات غیرنفتی ایران در آبان ماه امسال نسبت به مهر ماه یک درصد بهبود داشته و متوسط قیمت هر تن کالای صادراتی نیز در مدت یادشده به ۳۶۳ دلار رسید که با ۸.۰۴ درصد افزایش  روبه روبوده است.

همچنین صادرات کالاهای ایرانی به چین در 8 ‌ماهه امسال نسبت به سال قبل ۱۳.۵۱ درصد افزایش داشته است. در بازار عراق هم عملکرد خوبی داشتیم و رشد ۶.۵۱ درصدی ثبت کرده ایم.

صادرات غیرنفتی ایران به کره جنوبی و افغانستان به ترتیب با افزایش ۲۸.۱۲ درصدی و ۱۲.۱۱ درصدی همراه بود و فقط شاهد افت ۱۸.۷ درصدی صادرات کشورمان به امارات متحده عربی شدیم.

در این هشت‌ماهه امسال ، تشریفات گمرکی ۱۰۲ میلیون و ۳۸۱ هزار تن کالا در گمرکات کشور کاملا به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام گردیده که از این مقدار ۲۳ میلیون و ۵۶۹ هزار تن سهم واردات و ۷۸ میلیون و ۸۱۲ هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بوده است.

در هشت‌ماهه سال جاری به میزان ۳۲ میلیارد و ۴۱۹ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۷.۵۲ درصد افزایش داشته است. بیشترین دلایل افزایش واردات به کالاهای اساسی، قطعات منفصله خودرو، خودرو و کالاهای سرمایه‌ای مربوط می‌شود.

عمده‌ترین اقلام صادراتی

عمده اقلام صادراتی کشوردر مدت ذکرشده به ترتیب :میعانات گازی به ارزش چهار میلیارد و ۵۸۶ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش ۸۹۷ میلیون دلار، سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با ۷۶۴ میلیون دلار، متانول با ۷۵۲ میلیون دلار و پلی‌اتیلن گرید فیلم با ۷۵۰ میلیون دلار می باشد.

عمده ترین اقلام وارداتی

اقلام عمده وارداتی در 8 ماهه سال‌جاری نیز به ترتیب :برنج یک میلیارد و شش میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش ۹۸۰ میلیون دلار، قطعات منفصله جهت تولید خودروی سواری با ۹۷۲ میلیون دلار، لوبیای سویا با ۶۶۹ میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی به ارزش ۶۴۳ میلیون دلار می باشد.
واردات برنج در این مدت با مجوز تعاونی‌های مرزنشین انجام گرفته است.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در امسال به ترتیب شامل چین به ارزش پنج میلیارد و ۷۴۸ میلیون دلار، عراق با چهار میلیارد و ۳۵۱ میلیون دلار، امارات متحده عربی با سه میلیارد و ۸۹۳ میلیون دلار، جمهوری کره با دو میلیارد و ۷۴۷ میلیون دلار و افغانستان با یک میلیارد و ۸۴۹ میلیون دلار بوده اند.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین با هفت میلیارد و ۹۵۱ میلیون دلار، امارات متحده عربی با پنج میلیارد و ۷۴۹ میلیون دلار، ترکیه با دو میلیارد و ۲۲۱ میلیون دلار، جمهوری کره با یک میلیارد و ۸۴۴ میلیون دلار و آلمان با یک میلیارد و ۷۹۲ میلیون دلار می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *