ایران با استاندارد های اروپا برای خودروهای چینی موافقت کرد

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد جلسه ای با هیات چینی در رابطه با استاندارد خودرو و تمامی  محصولات عام اشاره و نتیجه این جلسه را اعلام کرد.

جهانبخش سنجابی شیرازی، درباره حضور هیات چینی در ایران و برگزاری جلسه‌ای با حضور مسئولان سازمان ملی استاندارد،عنوان کرد: این هیات چینی در سه بخش آزمون و صدور گواهی  استاندارد برای خودروهای چینی،  مرکز تایید صلاحیت و گواهی استاندارد و همچنین مرکز ارزیابی کنترل کیفیت محصولات عام برای محصولات تشکیل شد.

وی ادامه‌ داد: خواسته هیات چینی این بود که ایران گواهی تایید نوع خودروهای چین را که به ۱۶۰ مورد انجامید و تحت عنوان گواهی CCC  می باشد، مثل گواهی استانداردهای اروپا قبول نماید.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد از دیگر درخواست های هیات چینی گفت‌ و افزود: آنها می خواهند که زمینه شناسایی متقابل استانداردهای هر دو کشور فراهم گردد و به ‌این‌ صورت هم آنها استاندارد کالاهای ایرانی را قبول نمایند و هم ایران محصولات چینی که گواهی CCC دارند مورد را بپذیرندو دیگر آزمونی انجام نشود.

سنجابی شیرازی همچنین به دستاوردهای جلسه مسئولان سازمان ملی استاندارد با هیات چینی اشاره کرد و افزود: ما تاکید نمودیم که استانداردهای اجباری در زمینه خودرو باید به طور تمام و کمال صورت گیرد و هر خودروی که قرار است وارد شود باید استانداردهای ۸۵ گانه را طبق استانداردهای روز اروپا دریافت کند که چینی‌ها نیز با این مساله موافقت نمودند و موضوع گواهی CCC از دستور کار خارج گردید.

وی گفت : از دیگر تصمیمات گرفته شده در این جلسه این بود که سرمایه‌گذاری مشترک بین بخش خصوصی هر دو کشور با حمایت‌های بخش دولتی صورت گیرد و مرکزی تحت عنوان آزمون و صدور گواهی برای خودرو لحاظ شود که مرکزیت ارائه خدمات در منطقه شرق دور، خاورمیانه و شمال آفریقا را دارا باشد.

طبق بیانات معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد قرار شده است تا کمیته‌ شش جانبه‌ای تشکیل گردد و 6 پیشنهاد در این جلسه به تصویب رسید که به تدریج انجام خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp