ترخیص ۲۰۰ دستگاه سوناتای هیبریدی فاقد مجوز

در شش ماه ابتدایی امسال 200 دستگاه سوناتای هیبریدی بدون مجوز و گارانتی وارد ایران شد که هنوز معلوم نیست که این خودروها از طریق کدام قانون موفق به ترخیص شدند.

طبق گزارش تسنیم موضوع ترخیص خودرو در گمرکات جدید نیست به طوری که هر چند وقت برخی تخلفات در این زمینه  شناسایی می شود ولی بعد از مدتی با کم رنگ شدن نظارت تخلفات دوباره صورت میگیرند.برای مثال  جدیدترین آمار از ترخیص خودروها در گمرکات حاکی از آن است که حدود 200 سوناتای هیبریدی با کاراکتر هشتم شاسی 3 که مورد تایید وزارت صنعت، سازمان محیط زیست و سازمان بهینه سازی مصرف سوخت نمی باشد وارد و شماره گذاری شدند.

در صورتی که سوناتا هیبریدی با کاراکتر هشتم شاسی 3 حق ورود به کشور را ندارد ولی ترخیص شده است. و سازمان استاندارد صلاحیت این نوع خودرو را برای ورود به ایران تایید نکرده ست. وسازمان توسعه تجارت هنوز بر روی سایت خود ثبت سفارش این نوع خودرو را باز نکرده ولی این خودروها  بدون هیچ تأییده‌ای وارد ایران شده که این موضوع بسیار مبهمی است.

مدیر فروش تنها نماینده رسمی خودروهای سوناتا هیبریدی در کشورگفت: شرکت  به دنبال دریافت مجوز شاسی 3 برای واردات خودروهای هیبریدی است ولی  هنوز این موضوع نهایی نشده اما تعجب آور است که بیش از 200 دستگاه از این خودرو بدون هیچ  مجوز قانونی وفاقد گارانتی وارد کشور شده است.در صورتی که وزارت صنعت هنوز مجوز واردات این مدل خودرو را نیز صادر ننموده است.

بهجت با بیان اینکه قطعات خودروهای سوناتا هیبریدی شاسی 3 متفاوت است و باید زیر ساخت‌های آن را فراهم شود ،گفت : شرکت در گارانتی این خودروها که بدون مجوز قانونی وارد ایران شده‌اند با مشکلات بسیاری مواجه است چراکه دیگر نمی شود همان مبلغ گارانتی قبل از ترخیص را برای آنها انجام داد وبعضی  از این خودروها در سطح شهررفت و آمد دارند  و دیگر خودروی صفربه حساب نمی آیند. و این برای ما هم سوال است که  چطور بیش از 200 خودروی فاقد مجوز وارد کشور شده است؟

بعضی ها خودروی های بدون  مجوز و گارانتی را وارد و به روش های متفاوت می فروشند ، وی افزود:برخی  از این متخلفین با پرداخت کردن مبالغی اعتراض مصرف کنندگان را حل می‌کنند و شاید خودرورا ارزان تر برای تشویق مصرف کننده در بازار بفروشند که مصرف کننده پس  از بروز مشکل با خودروی بدون گارانتی مواجهه میشود که نمی‌دانند برای رفع ایرادات چه کاری انجام دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *