20 میلیارد دلار ثبت سفارش واردات با دلار 4200 تومانی در ۶۴ روز

طبق اطلاعاتی که محمدباقر نوبخت اعلام نمود از ابتدای فروردین‌ماه تا ششم خرداد ۹۷، ۱۸۲هزار قلم کالا ثبت‌سفارش شده است که ارزش آن 20 میلیارد دلار بوده است.و همچنین قبل از این گزارش یکی از معاونان رئیس‌جمهوری میزان ثبت‌سفارش‌ها را از ابتدای سال جاری تا ۲۶ اردیبهشت‌ماه حدود 9.8 میلیارد دلار اعلام نمود. مقایسه این دو آمار حاکی از آن است که در۱۰ روز گذشته، روزانه 1 میلیارد دلار ثبت‌سفارش انجام شده است.به عقیده کارشناسان یکی از دلایل اصلی افزایش ثبت‌سفارش‌ها در سال‌جاری، نرخ یارانه‌ای دلارمی باشد،و ربطی به نیاز بازار ندارد. به دلیل اجرای سیاست‌های جدید ارزی و اعلام نرخ ۴۲۰۰ تومان برای دلار به‌عنوان نرخ رسمی، واردات کالا افزایش یافته است و دولت اولویت‌بندی برای تخصیص ارز در نظر نگرفته،و با این وضع فعالان بازار نرخ ۴۲۰۰ تومان را جهت واردات مطلوب دانسته و اقدام به ثبت‌سفارش می نمایند.
آماری که قبلا معاون رئیس‌جمهور به آن اشاره کرد وحالا مقایسه دو آمارحاکی از استقبال واردکنندگان از یارانه ارزی می باشد. سخنگوی دولت روز گذشته اعلام نمود که طبق گزارش وزارت صنعت، از ابتدای امسال تا روز ششم خردادماه بیش از ۱۹ میلیارد و ۷۷۴ میلیون دلار برای ۱۸۲ هزار و ۲۱۶ قلم کالا ثبت‌سفارش انجام شده است. و چندی قبل جمشید انصاری، معاون رئیس‌جمهور درمورد میزان ثبت‌سفارش ارزی گفته بود: «از ابتدای سال جاری تا ۲۶ اردیبهشت ماه حدود 9.8 میلیارد دلار در کشور ثبت‌سفارش صورت گرفته است. که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4.9 میلیارد دلار ثبت‌سفارش ارزی انجام شده بود.»
مقایسه این دو آمار نشان دهنده ی آن است که در مدت ۱۱ روز (از ۲۶ اردیبهشت ماه تا ۶ خردادماه) حدود ۱۰ میلیارد دلار ثبت‌سفارش انجام شده است. و طبق گزارش بانک مرکزی تا هفته قبل بیش از ۱۴ میلیارد دلار کالا ثبت‌سفارش شده بود، ولی طبق گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در یک هفته اخیر این رقم به بیش از ۱۹ میلیارد دلاررشد داشته است. و طبق این آمار در این بازه زمانی به‌طور متوسط روزانه حدود یک میلیارد دلار ثبت‌سفارش صورت گرفته است. و براساس آمار های منتشر شده از طرف مقامات دولتی می توان به این نتیجه رسید که ثبت سفارش از اول امسال تا 26 اردیبهشت نسبت به سال گذشته دو برابر شده است و همچنین ثبت‌سفارش‌های امسال نیز در بازه زمانی ۱۱ روزه (از ۲۶ اردیبهشت ماه تا ۶ خردادماه) نسبت به ابتدای سال تا ۲۶ اردیبهشت،دو برابر افزایش داشته است. و به دلیل اینکه محدودیتی در زمان ثبت‌سفارش کالا وجود ندارد، واردکنندگان از اول امسال تا ۶ خرداد، ۶۸ روز می توانند ثبت‌سفارش را انجام دهند. ولی پس از صدور بخشنامه ارزی، ثبت‌سفارش‌ها حدود ۴ روز تعطیل و و سپس فعال شد. ولی در کل می‌توان نتیجه گرفت که در ۶۴ روز بیش از ۱۹ میلیارد دلار ثبت‌سفارش صورت گرفته است.
نوبخت، سخنگوی دولت روز گذشته گفت: از مجموع ثبت‌سفارش صورت گرفته ، 1 میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار برای کالاهای اساسی، ۲ میلیارد و ۱۹۰ میلیون دلار برای کالاهای مصرفی و ۱۱ میلیارد و ۶۶۳ میلیون دلار برای کالاهای واسطه‌ای ثبت‌سفارش شده است. که تا تاریخ ششم خردادماه برای کالاهای سرمایه‌ای ۳ میلیارد و ۵۹۳ میلیون دلار و برای دیگر کالاها ۸۴۸ میلیون دلار ثبت‌سفارشانجام شده است . نوبخت افزود: از آغاز اجرای سیاست‌های جدید ارزی (اواخر فروردین ماه)، برای ۷۱ هزار و ۹۰۳ قلم کالا بیش از ۸ میلیارد و ۲۵۴ میلیون دلار ثبت‌سفارش انجام شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *