10 هزار خودرو بلاتکلیف در گمرک

واردات خودرو با تغییر کردن قوانین و دستور العملهای وارداتی و همچنین  مسدود بودن 5ماهه سایت ثبت سفارش  تاکنون باعث عدم تعادلهای مختلفی در بازار خودروگردیده  و پس از بسته شدن سایت ثبت سفارش همه واردکنندگان رسمی و غیررسمی امکان ثبت سفارش جدید نداشتند.

طبق آمارهای 7ماهه تجارت خارجی کشور، تقریبا 49 هزار خودرو به‌ طور قانونی وارد کشور شده است. که با توجه به این آمار مسئولان وزارت صنعت اعلام نمودند  که جریان  واردات خودرو متوقف نشده است، و اینکه دلیل واقعی رشد واردات با وجود مسدود ماندن سایت ثبت سفارش مشخص نیست زیرا ثبت سفارش واردات با تمدید شدن دوباره فقط 6ماه اعتبار دارد.

به نظر کارشناسان،تاکنون میزان واردات افزایش پیدا کرده است ولی این موضوع به پیشخور شدن استفاده از مجوزهای ثبت سفارش قبلی ارتباط داشته  که این افزایش در واردات باعث افزایش قیمت خودروهای وارداتی گردیده است.

ولی با توجه به افزایش واردات، تعداد خودروهای معطل در گمرک نیز بسیار افزایش داشته است. یک مقام مطلع در گمرک ایران از بودن بیش از 10 هزار خودروی بدون ثبت سفارش یا بدون مجوز واردات در گمرکات اجرایی خبر داد. اگر حجم موتور خودروهای متوقف در گمرک زیر 2500 سی‌سی باشد ولی ورود این خودروها به محوطه گمرکی بدون ثبت سفارش انجام شده باشد، وزارت صنعت و گمرک مجوزی برای ترخیص آنها نخواهد داشت.

لازم به ذکر است با توجه به بسته بودن ثبت سفارش دولت اقدام به معرفی بعضی شرکتها به عنوان شرکتهای  مجاز  به پیش فروش خودرو وارداتی نموده ولی  این شرکتها نیز مثل  بقیه واردکننده ها در شرایط فعلی امکان واردات نخواهند داشت.

سئوالی که مطرح میشود این است که شرکتهای  مجاز یا غیر مجاز به پیش فروش با وجود تعهدات قبلی  چگونه میتوانند تعهدات آتی خود در خصوص واردات را انجام دهند؟

از طرفی دیگر چندی قبل دولت اقدام به معرفی شرکتهایی که امکان پیش فروش ندارند نمود در حالی که واقعیت این است که چنین دستورالعملهایی در بازار پیاده نمی‌شود و علاوه بر واردات نوعی سردرگمی نیز در زمینه پیش فروش هم ایجاد می شود.

در شرایطی خبرهای رسمی حاکی از آن است که بیش از 10 هزار خودرو در گمرکات وجود دارد  که بازی شرکتهای  مجاز و غیر مجاز ادامه دارد، و بسیاری از شرکتهای مجاز ارتباطی با شرکتهای مادر ندارند و نامی از آنها در وب سایتهای کمپانیهای اصلی اروپایی و آسیای شرقی دیده نمیشود به عنوان مثال  موضوع واردات خودروهای تویوتا نمونه واضحی از این موضوع  می باشد.

از طرفی بعضی مقامات از تصمیم  جدید دولت برای افزایش تعرفه‌های  واردات خودرو خبر داده اند. این در حالی است که مشخص نیست این تصمیم چه بازخوردی در افکار عمومی خواهد داشت. همچنین لازم به ذکر است که سهم میانگین سالیانه  واردات کشور تقریبا 55 هزار دستگاه  و سهم تولید خودرو بیش از یک میلیون دستگاه می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *