یکسان سازی نرخ ارز با استفاده از سامانه نیما

رئیس‌ کانون صرافان ایران بیان کرد: در مورد شیوه عرضه ارز صادرکنندگان باید نظارت کافی صورت بگیرد تا در شرایط برابر ارز خود را به سامانه نیما عرضه نمایند و نباید ارز صادرکنندگانی مثل پتروشیمی‌ها به عده خاصی داده شود.
سعید مجتهدی درباره عملکرد سامانه نیما گفت:‌ سامانه نیما برای یکسان‌سازی نرخ ارز،از تاریخ ۲۲ فروردین به دستور کمیته اقتصادی دولت راه‌اندازی گردید و قرار بود1 ماه بعد عملیاتی شود،که در این یک ماه به دنبال برطرف کردن مشکلات این سامانه بودند.
وی گفت: سامانه نیما مشکلات مربوط به کنترل و تثبیت نرخ ارز را برطرف و شفاف می کند و همچنین نیازهای واقعی مثل نیازهای تجاری را پوشش می دهد و نیازهای غیر واقعی را که باعث ملتهب شدن بازار می شود را از بین می برد.
رئیس کانون صرافان افزود: یکسان سازی نرخ ارز برای صادر کنندگان و واردکنندگان بسیارمهم است تا بتوانند نیازهای واقعی ارز را پوشش دهند ولی تنها مشکلی که به وجود آمد ، حذف صرافی‌های تضامنی به عنوان صرافی‌های خصوصی بود.
زیرا ثبت سفارش فقط از طریق بانک‌ها انجام می شد و بانک‌ها مشتریان را به بانک‌های خود ارجاع می‌دادند که این موضوع عملا باعث خروج صرافی‌های تضامنی از بازار شد.
مجتهدی گفت: طبق تجربه به دست آمده صرافی ها و بانک‌ها تنهایی قادر به رفع نیازهای مشتریان نیستند بنابراین طبق تقاضای صرافی ها و مشتریان، این مشکلات انتقال داده شد که بعدا به صورت بخشنامه درآمد و از اول خرداد اجرایی خواهد شد.
وی گفت: مشتریان می‌توانند از این پس ، بعد از ثبت سفارش، صرافی خود را انتخاب و ارز خود را تهیه نمایند.
وی افزود: طبق این بخشنامه صادر کنندگان قادرند ارز صادارتی را به قیمت ۴۲۰۰ تومان در اختیار صرافی‌ها قرار دهند و صرافی‌ها نیز با لحاظ کردن کارمزد یک درصد آن را در اختیار وارد کنندگان عمده قرار بدهند.
رئیس کانون صرافان ایران افزود: درباره ارز صادرکنندگان باید نظارت کافی صورت بگیرد تا در شرایط مساوی ارز خود را به سامانه نیما عرضه نمایند و اگر اینطور نباشد که ارز صادرکنندگانی مثل پتروشیمی‌ها به عده خاصی تعلق بگیرد.
مجتهدی درباره نقش صرافان در اقتصاد کشورافزود:‌ ما همیشه منافع ملی را بر منافع صنفی ترجیح خواهیم داد و همیشه بازوی توانمند دولت در بخش اقتصادی بودیم و در بعضی تصمیم گیری‌ها با در نظر گرفتن هدف نهایی ،به دنبال منافع ملی بوده ایم
وی در پایان گفت: افراد بسیاری در این مدت جهت راه‌اندازی سیستم نیما تلاش کرده‌اند و همچنین کانون صرافان با برگزاری کلاس‌های توجیهی آموزش‌های لازم را به صرافان داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp