کاهش تعرفه واردات 4 گروه کالای ایرانی از سوی عراق

گمرکات ایران و عراق بر سر مهم ترین مسائل با هم به تفاهم رسیدند.

ناصر بهزاد، رایزن بازرگانی ایران در عراق بیان کرد:براساس  این مذاکرات ۱۰ محور مهم به صورت کاملا مفصل  مورد بررسی قرار گرفت و سرانجام مورد تفاهم واقع گردید.

وی افزود : تعیین نماینده ازطرف رئیس گمرکات عراق جهت  برگزاری نشست‌های کارشناسی مشترک هر دو هفته یکبار، پذیرش اقلام غذایی و لبنی ایران بدون انجام دادن آزمایشات مرزی به شرط ارائه گواهی‌های تأئید صلاحیت دستگاه‌های مبدأ ایران در قالب  ضوابط کشور مقصد، بازنگری در توافق‌نامه گمرکی و تصمیم جهت استفاده از ترخیص کاران قانونی معرفی گردیده از طرف سازمان گمرک عراق و حذف ترخیص کاران غیرقانونی، شفاف‌سازی سیستم‌های مربوط به پایانه مرزی و ایجاد شبکۀ فعالین اقتصادی مجاز بین گمرکات دو کشور با انجام دادن سازوکار الکترونیک که در آینده از مرز مهران- زرباطیه اجرایی می شود، از جمله مسائلی است که به تفاهم رسیده است.

بهزاد همچنین گفت: توافق جهت انجام دیدار روسای کل گمرکات ایران و عراق، ملزم  به اعلام قوانین و مقررات گمرکی در حداقل زمان یک ماهه، اعلام امادگی اولیه گمرکات عراق جهت اجرایی شدن توافقنامه گمرکی با ایران نیز مطرح شد و به تفاهم رسید.

بهزاد بیان کرد: اجرای ۴ نوع تعرفۀ کاهش داده شده جهت محصولات صادراتی به عراق از ابتدای سال ۲۰۱۸ که باعث بهبود امکان رهگیری و اعمال نظارت لازم در شفاف‌سازی هزینه ها می شود شامل طلا و نقره و محصولات معدنی از ۵ درصد به نیم درصد کاهش ، انواع موادغذایی و نباتی و مصنوعات پلاستیکی که از بین ۱۰ تا ۴۰ درصد در گذشته به ۱۰ درصد کاهش  یافت، انواع مصالح ساختمانی. سنگ. سیمان. چرم، پوست و صنایع پوستی و خودرو از ۵ تا۳۰ درصد به ۱۵ درصد تقلیل پیدا کرد و انواع لوازم برقی. تلویزیون. کهربا. لوازم خانگی. اسلحه. تنباکو. سیگار از ۵ تا ۴۰ درصد به ۳۰ درصد کاهش می یابد.

بهزاد با اشاره به تعیین ضروری ۱۰ روزۀ رئیس کل گمرکات عراق به رئیس بخش قانونی گمرک جهت ارائه گزارش توانمندی و ظرفیت مرزها وهمچنین بررسی ساعات کار گمرکات عراقی افزود: معافیت کالاهای اردنی مبنای رسمی ندارد و هیچ اعلام مکتوبی تاکنون به گمرکات عراق نشده است و همین موضوع باعث افزایش تعرفۀ آبمیوه و لبنیات صادراتی ایران به عراق نیز برای کلیه کشورهای صادرکننده به عراق برقرار می شود و اصرار بر این موضوع به دلیل انجام استثنائات خاص نیازمند ارائۀ مستندات مخصوص به خود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp