آخرین وضعیت مرزهای اقتصادی کشور اواخر فروردین 1399

وضعیت تجارت خارجی ایران با کشورهای همسایه

تشریح آخرین وضعیت مرزهای اقتصادی کشور

وضعیت تجارت خارجی ایران با کشور عراق

سیدروح الله لطیفی گفت: وضعیت تجارت خارجی ایران با کشور عراق از طریق مرزهای اقلیم کردستان (مرزهای باشماق وپرویز خان) برقرار است. البته برخی مرزهای زمینی وبا اهمیت مانند مرز مهران هنوز بازگشایی نشده که به نظر می رسد بر اساس تصمیم دولت عراق به دلیل برخی نگرانی ها ی مرتبط با شیوع ویروس کرونا این تصمیم تا پایان فروردین ماه ادامه دار خواهد بود و امیدواریم از ابتدای اردیبهشت همه مرزهای عراق بازگشایی شود.

تجارت و تبادل کالا با ترکیه

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک افزود: تجارت و تبادل کالا با ترکیه از مسیر ریلی گمرک رازی برقرار است و بزودی نیز بازارچه مرزی ساری سو فعال می شود و رایزنی ها برای بازگشایی مرز بازرگان و از سرگیری صادرات به صورت زمینی در بالاترین سطح در حال انجام است.

مرزهای تجاری ایران با ارمنستان
گمرک نوردوزاستان آذربایجان شرقی

 

سخنگوی گمرک گفت: تجارت خارجی ایران با روسیه از مسیر دریایی، ریلی و جاده ای ادامه دارد. وی در ادامه افزود: وضعیت مرزهای تجاری ایران با ارمنستان به شرایط مطلوب نزدیک می شود و فعالیت در مرز نوردوز از هفته گذشته آغاز شده و نسبت به یکماه گذشته تغییر محسوسی را شاهد بودیم. ضمن آنکه مسیر ترانزیتی کالاهای ارمنستان به کردستان عراق از طریق مرز باشماق در مریوان مجددا فعال شده است.

لطیفی اشاره داشت که فعالیت بازرگانی و تجاری ایران و آذر بایجان از طریق زمینی، ریلی و دریایی برقرار است. ضمن آنکه ترانزیت کالاهای صادراتی ایران به روسیه نیز با تشریفات خاصی در جریان است.

وضعیت مرزی ایران با ترکمنستان
گمرک ایران در مرز لطف آباد

همچنین لطیفی گفت: در خصوص وضعیت مرزی ایران با ترکمنستان باید گفت با وجود صادرات ۸۱ واگن کالا از نیمه اسفند ماه سال گذشته از طریق مرز لطف آباد و فعالیت نسبی خط ریلی در سرخس، مرزهای زمینی ایران با ترکمنستان همچنان بسته است و فعالیت تجاری محدود است.

تجارت ایران و افغانستان
پایانه های مرزی ماهیرود،میلک و دوغار

وی با اشاره به وضعیت عادی تجارت بین ایران و افغانستان ادامه داد: مرزهای ماهیرود، میلک و دوغارون فعال هستند و تجارت ایران و افغانستان با وجود برخی مشکلات در مرز ماهیرود به دلیل هجوم گسترده ملخ در جریان است؛ البته در مرز دوغارون در حوزه مسافری، صرفا خروج مسافر صورت می گیرد.

تجارت کشور با امارات متحده عربی و قطر

سخنگوی گمرک افزود:‌ تجارت کشور با امارات متحده عربی و قطر از طریق شناورهای تجاری کانتینری بزرگ یا فلزی یخچالدار برقرار است. ضمن آنکه خط کشتیرانی از مبدا بندرعباس نیز فعالیت تجاری ایران و عمان را به صورت مستقیم برای انتقال موادغذایی، میوه و سبزیجات راه اندازی شده است.

تجارت کشورهای خارجی با بنادر جنوب کشور
بنادر جنوبی کشور

لطیفی در پایان گفت: بنادر جنوبی کشور شامل، بنادر امام خمینی (ره)، شهید رجایی، شهید باهنر، چابهار، خارک، دیر، پارس جنوبی، کنگان، بوشهر، قشم وکیش با حداکثر توان خود فعال هستند و سیر تجارت خارجی کشور از این طریق در جریان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *