هشدارنسبت به مشکلات احتمالی مالی در دومین اقتصاد بزرگ جهان

طبق نوشته ی  رونامه انگلیسی اکسپرس، «ژو ژیاچوان» رییس بانک مرکزی چین هشدار داد سیستم مالی چین به علت  سطح بالا بدهی‌ها،در حال آسیب پذیری است. رییس بانک خلق چین در مقاله‌ای که بر روی وب سایت بانک مرکزی چین منتشر کرد، نسبت به آینده مشکلات احتمالی مالی در دومین اقتصاد بزرگ جهان یعنی چین هشدار داد. «ژو» افزود برخی از اقدامات کلیدی برای کنترل این گونه خطرات در بخش مالی چین لازم  به انجام اطلاحات عمیق و باز نگه داشتن سیستم مالی در چین می باشد. وی در ادامه عنوان کرد : ریسک‌های آسیب زننده به بازارهای مالی در چین مخفی، پیچیده، ناگهانی، مسری و خطرناک می باشند.

رییس بانک مرکزی چین گفت: در بخش‌هایی از اقتصاد واقعی، این مسئله به دلیل بدهی‌های زیاد منعکس شده و در سیستم مالی، فقط اعتبار است که با سرعت بالایی در حال گسترش است.

«ژو» 3 ریسک مالی مهم را که چین با آنها مواجه میشود را اینگونه معرفی کرد: نسبت بالای بدهی و نقدینگی در فاینانس کلان؛ ریسک اعتباری در فاینانس خرد و سایه بازار بانکداری بین‌المللی و بانکداری منطقه‌ای همراه با جرایم مالی. وی همچنین افزود: نسبت مجموع بدهی به تولید ناخالص داخلی چین در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۲۴۷ درصد رسید؛ در حالیکه بدهی شرکت ها ۱۶۵ درصد آن را شامل می شود که این موضوع بیشتر از سطح خطر پذیرفته شده بین‌المللی می باشد.

رییس بانک خلق چین گفت: ریسک های مالی شامل ریسک‌های پایه ای مرتبط با بازارهای مالی و موسسات مالی می‌باشد. به عنوان نمونه، بعضی از موسسات مالی ناسالم توانایی تامین استانداردهای مرتبط در حوزه کاری خود را ندارند و همین مسئله باعث  ورشکستگی یا بسته شدن آنها شده است. «ژو» در ادامه گفت: اقتصاد چین در حال حاضر در آستانه فروپاشی می باشد و اقتصاد این کشور به خاطر حجم زیاد سرمایه‌گذاری بر پایه پول قرضی بسیار آسیب‌پذیر شده است.

«ژو ژیاچوان» سرانجام گفت: یکی ازمشکلاتی  که باعث تجربه زمان‌های سخت اقتصادی برای پویایی اقتصاد چین شده، بودن شرکت هایی است که به علت عدم توانایی در باز پرداخت بدهی‌های خود یا باید بسته شوند یا در آستانه ورشکستگی قرار بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *