روند صادرات و واردات در 9 ماه سال جاری

رئیس فدراسیون واردات با توجه به آمار بدست آمده از واردات و صادرات از رشد 23 درصدی واردات و افت 20 درصدی صادرات نسبت به سال گذشته اطلاع داد.
فرهاد احتشام‌زاد بیان کرد : ارزش آمار واردات در نه ماهه سال ۱۳۹۶، ۳۷ میلیارد و ۵۷۰ میلیون دلار و صادرات ۳۱ هزار و ۶۴۰ میلیارد دلار بوده است.
وی همچنین افزود: اگر اعداد واردات و صادرات در سال گذشته را بررسی کنیم به ترتیب ۳۱ هزار و ۷۵۵ و ۳۲ هزار ۴۱۳ می باشد که نسبت به سال گذشته ۱۸.۳ رشد واردات و ۲.۳۹ کاهش صادرات را شاهد بودیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران گفت: واردات‌ در آذرماه سال گذشته هزار و ۱۷۰ میلیارد بوده است و امسال در آذر ماه ۵ هزار و ۱۵۱ میلیارد می باشد.
وی گفت: در آذر سال گذشته درزمینه صادرات ۳۹۲۵ میلیارد تومان بوده و آذرماه امسال ۳۱۵۲ میلیارد می باشد. که طبق این آمار واردات به کشور افزایش داشته است.
وی ادامه داد: اگر بخواهیم از لحاظ تراز منفی مورد بررسی قرار دهیم امسال حدودا ۲۰۰۰ میلیاردی بوده است تقریبا ۵۰ درصد آن به دلیل افت صادرات می باشد و ۵۰ درصد آن به علت افزایش واردات است.
احتشام‌زاد در مورد صادرات گفت: همیشه در زمینه صادرات، میعانات گازی، پروپان و متانول رتبه‌های ثابت و اصلی هستند که ۲۵ درصد صادرات مان در این زمینه ها انجام میشود.
وی بیان کرد: کشورهای عمده صادرکننده ایران نیز به ترتیب چین، عراق و امارات می باشند که درکل ۵۰ درصد صادرات‌ ایران با این کشورها است.

اگر بخواهیم دسته‌بندی صادرات را در نظر بگیریم ۳۰ درصد صادرات‌مان پتروشیمی است، ۱۶ درصد میعانات گازی و ۵۴ درصد سایر کالاهاست.

در بخش واردات اگر ۹ ماهه امسال را لحاظ کنیم رتبه اول متعلق به قطعات منفصله خودرو و رتبه‌های بعدی به ترتیب به کالاهای ذرت دامی برنج و لوبیای سویایی اختصاص داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp