تعیین تکلیف برنج‌های دپو شده در گمرک شهید رجایی

دپو ۱۵۰۰ کانتینر برنج در گمرک شهید رجایی

مکاتبه برای استاندارد برنج‌های وارداتی

خبرگزاری تسنیم : دبیر ستاد تنظیم بازار برای تعیین تکلیف برنج‌های دپو شده در گمرک شهید رجایی با رئیس سازمان استاندارد مکاتبه کرد. در مکاتبه بین عباس قبادی، معاون وزیر صمت و نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ضمن اشاره به ارسال سه نسخه تفاهم‌نامه امضا شده توسط وزیر صمت، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی و رئیس سازمان استاندارد بر تعیین تکلیف برنج‌های موجود در گمرک تاکید شده است.

در نامه مزبور تصریح شده است؛ با توجه به مصوبات ۳۸ و ۵۸ جلسات کارگروه تنظیم بازار درخصوص به تعویق افتادن اجرای استاندارد ۱۲۷ برنج در بخش مشخصات فیزیکی لزوم تامین مستمر کالاهای اساسی مقرر شده است تا زمان انجام اقدامات لازم در جهت اصلاح موارد مذکور در کمیته ملی استاندارد، اجرای استاندارد اجباری بخش فیزیکی تا ابتدای آذرماه سال ۱۳۹۹ به تعویق افتد. در ضمن این مصوبه شامل کل واردات برنج سال جاری و موجودی گمرک و محموله‌هایی که از این به بعد وارد خواهند شد می‌شود. قبادی از رئیس سازمان ملی استاندارد خواسته است که درخصوص موارد مرتبط اقدام لازم معمول و نتیجه به این معاونت اطلاع داده شود. اما چند روز قبل با مطرح شدن دپو ۱۵۰۰ کانتینر برنج در گمرک شهید رجایی مساله از سوی نهادهای مختلف از ستاد تنظیم بازار پیگیری شد.

درحال‌حاضر ممنوعیت فصلی واردات برنج برای حمایت از تولید داخل برداشته شده و با توجه به نیاز بازار نهادهای متولی به‌دنبال تعیین تکلیف این کالای اساسی دپوشده در گمرک و بنادر هستند. در همین راستا نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد کشور با بیان اینکه وقتی کالایی در گمرک وارد می‌شود، تا زمانی که دستگاه‌های نظارت کیفیت مانند استاندارد اجازه صدور گواهی انطباق را به آنها ندهند نباید اجازه ترخیص صادر شود، بیان کرد: وقتی کالاها به اجبار باید در گمرک بمانند به معنای دپوی کالا نیست. وی ادامه داد: درحال‌حاضر سازمان‌ ملی استاندارد درحال بررسی ۱۵۰۰ کانتینر برنج است و به محض اینکه هرکدام از کانتینرها گواهی انطباق را از سازمان ملی استاندارد دریافت کنند از گمرک ترخیص خواهند شد.

پیش از این سخنگوی ستاد تنظیم بازار در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، گفته بود صورت جلسه سه‌جانبه به استناد اختیارات تفویض شده از سوی شورای‌عالی استاندارد به وزارت صمت، سازمان استاندارد و دستگاه‌های تخصصی ذی‌ربط (وزارت جهادکشاورزی) صرفا درخصوص درصد شکستگی محموله برنج به امضا رسیده و درحال ابلاغ به گمرک است. وی گفت: براساس این مصوبه صرفا درصد شکستگی برنج براساس استاندارد سابق اعمال می‌شود و سایر شاخص‌های استاندارد برنج مطابق مصوبه شورای‌عالی استاندارد درحال اجرا است. این مقام مسوول در وزارت صمت گفت: پس از ابلاغ مصوبه به گمرک حداکثر تا سه‌شنبه عملیات ترخیص برنج از بنادر کشور با سرعت انجام خواهد شد.

تعیین تکلیف برنج‌های دپو شده در گمرک شهید رجایی

برای اطلاع از آخرین اخبار ترخیص برنج اینجا کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *