برای رونق صادرات در بنادر تعرفه های جدید تعیین می‌شود

معاون سازمان بنادر و دریانوردی بیان کرد: به منظور رونق صادرات و ترانزیت کالا از بنادر شمالی کشور، تعرفه‌های جدیدی تا آخر این ماه اعلام خواهد شد.
منصور آرامی گفت:ایران با قرار داشتن در کنار دریا در شمال و جنوب،باعث شده موقعیت جغرافیایی درمنطقه ممتاز شود و باید از این موقعیت بزرگ به خوبی استفاده نماییم. این عضو هیئت مدیره سازمان بنادر و دریانوردی از جمعیت 400 میلیون نفری در منطقه خزر و آسیای میانه گفت و افزود:مشوق‌ها و اعمال تخفیف تعرفه‌های بندری،باعث رشد صادرات از بنادر شمالی خواهد شد. معاون برنامه‌‌ریزی و توسعه منابع سازمان بنادر و دریانوردی گفت: کشورهای حاشیه دریای خزر شرایط اقتصادی مناسبی در منطقه دارند و با پیوند دادن اقتصاد ایران با آنها به رشد و توسعه اقتصاد ملی کمک بسیاری خواهد شد.
آرامی تاکید کرد:با اینکه منابع طبیعی خدادی در کشور وجود دارد ، ولی بسیاری از ظرفیت‌های صادراتی کشور در منطقه خزر خالی است؛ در همایش بین المللی صادرات که 20 و 21 تیرماه امسال در بندر امیرآباد برگزار خواهد شد، تخفیف‌های تعرفه‌های بندر اعلام می گردد.
وی اظهار داشت: قانون این اجازه را به سازمان بنادر می دهد تا با کاهش تعرفه و اعمال مشوق‌ها در بنادر شمالی و جنوبی، باعث رونق صادرات و ترانزیت کالا را در کشور شود. تاکنون سهم مبادلات تجاری از طریق دریا در میان 5 کشور حاشیه خزر بسیار کم است و باید این ظرفیت ها را افزایش دهیم. در حال حاضرظرفیت تخلیه و بارگیری بنادر شمالی کشور سالانه حدود 25 میلیون تن می باشد در حالی که در سال‌های اخیر میزان تخلیه و بارگیری در این بنادر از 6 میلیون تن بیشتر نشده است. که بر همین اساس حدود چهارپنجم این ظرفیت هنوز خالی است.
به دلیل مشکلات اقتصادی که در حال حاضر وجود دارد، توسعه صادرات غیرنفتی و ترانزیت کالا از بنادر، راهکاری جهت توسعه و رشد اقتصادی کشور می باشد. که با این توسعه صادارت، اشتغالزایی و درآمدهای ارزی هم افزایش می یابد. همایش «توسعه صادرات به کشورهای حاشیه دریای خزر» با حضور نمایندگان 5 کشور حاشیه خزر شامل ایران، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، قزاقزستان و روسیه روزهای 20 و 21 تیرماه امسال در بندرامیرآباد (استان مازندران) برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp