امسال کالاهای صنعتی و معدنی با رشد صادراتی رو به رو بوده اند

 مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی از افزایش صادرات ۴۰ محصول صنعتی و معدنی به ۲۳ بازار جهانی طی ۷ ماه  سال جاری ۱۳۹۶ خبر داد.

مسعود کمالی اردکانی عنوان کرد: صادرات ایران در بخش پتروشیمی و مواد پایه نفتی، در بعضی محصولات و بازارها، طی ۷ ماه  اول سال جاری، رشد بین ۱۰ تا بالای ۱۰۰ درصد را نشان می‌دهد.

وی افزود: به عنوان نمونه صادرات پروپان، بوتان، متانول و روغن‌های صنعتی، محصولات شوینده و رزین‌ها در بازار عراق، مواد اولیۀ پلیمری در بازار ترکیه و هند و محصولات آرایشی و بهداشتی در بازار عراق و افغانستان رشد بسیار خوبی داشته است.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی عنوان کرد: در حوزه معدن و صنایع معدنی صادرات سنگ آهن، چینی بهداشتی، سنگ‌های کار نشده به بازار عراق، محصولات طویل فولادی، کاشی سرامیک و شیشه ساختمانی به بازار پاکستان، افغانستان و عراق، شمش فولاد و شمش روی به بازار هند و ترکیه، سنگ‌های ساختمانی کار شده به ترکیه و سنگ آهن و کنسانتره و سنگ روی وکنسانتره به بازار چین رشد‌های بین ۱۰ تا ۲۰۰ درصد داشته است.

کمالی اردکانی با توجه به افزایش صادرات محصولات لوازم خانگی بیان کرد: در زمینه صادرات مصنوعات فلزی و لوازم خانگی، صادرات یخچال فریزر به تاجیکستان و افغانستان، لوازم خانگی گازسوز به عراق، ایتالیا و افغانستان، سیم و کابل به افغانستان و شیرآلات بهداشتی به سوریه و افغانستان رشد‌های بین ۵ تا ۹۰ درصدی را طی این مدت داشته ایم.

وی در ادامه نیز افزود: بخش نساجی، صادرات فرش دستباف به بازار‌های آلمان، ژاپن و آمریکا، پوشاک و کفش به بازار عراق و آذربایجان، پوست و چرم به بازار هند و ایتالیا و فرش ماشینی به بازار عراق و ترکمنستان رشد‌های ۸ تا ۳۰۰ درصدی داشته اند و نیز در حیطه برق و الکترونیک صادرات لامپ و چراغ، قطعات برقی خودرو، تجهیزات و لوازم برقی دستیابی به بازار عراق و انواع الکتروموتور به بازار سودان و افغانستان، صادرات خودرو و قطعات به بازار آذربایجان، تجهیزات نیروگاهی به بازار عراق و ماشین آلات صنایع غذایی به افغانستان، ماشین ابزار به ترکیه و تراکتور، کمباین و قطعات به بازار آذربایجان رشد بسیاری داشته ایم.

طبق آمار گمرک ایران طی 7 ماه اول سال جاری، از ۲۴/۷ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی کشور محصولات پتروشمی با حدود ۷/۸ میلیارد دلار، محصولات صنعتی و صنایع معدنی با حدود ۱۰ میلیارد دلار، محصولات کشاورزی ۱/۸ میلیارد دلار و محصولات معدنی با حدود ۱ میلیارد دلار بیشترین بخش‌های صادراتی کشور را داشته اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp