امسال کالاهای صنعتی و معدنی با رشد صادراتی رو به رو بوده اند

 مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی از افزایش صادرات ۴۰ محصول صنعتی و معدنی به ۲۳ بازار جهانی طی ۷ ماه  سال جاری ۱۳۹۶ خبر داد.

مسعود کمالی اردکانی عنوان کرد: صادرات ایران در بخش پتروشیمی و مواد پایه نفتی، در بعضی محصولات و بازارها، طی ۷ ماه  اول سال جاری، رشد بین ۱۰ تا بالای ۱۰۰ درصد را نشان می‌دهد.

وی افزود: به عنوان نمونه صادرات پروپان، بوتان، متانول و روغن‌های صنعتی، محصولات شوینده و رزین‌ها در بازار عراق، مواد اولیۀ پلیمری در بازار ترکیه و هند و محصولات آرایشی و بهداشتی در بازار عراق و افغانستان رشد بسیار خوبی داشته است.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی عنوان کرد: در حوزه معدن و صنایع معدنی صادرات سنگ آهن، چینی بهداشتی، سنگ‌های کار نشده به بازار عراق، محصولات طویل فولادی، کاشی سرامیک و شیشه ساختمانی به بازار پاکستان، افغانستان و عراق، شمش فولاد و شمش روی به بازار هند و ترکیه، سنگ‌های ساختمانی کار شده به ترکیه و سنگ آهن و کنسانتره و سنگ روی وکنسانتره به بازار چین رشد‌های بین ۱۰ تا ۲۰۰ درصد داشته است.

کمالی اردکانی با توجه به افزایش صادرات محصولات لوازم خانگی بیان کرد: در زمینه صادرات مصنوعات فلزی و لوازم خانگی، صادرات یخچال فریزر به تاجیکستان و افغانستان، لوازم خانگی گازسوز به عراق، ایتالیا و افغانستان، سیم و کابل به افغانستان و شیرآلات بهداشتی به سوریه و افغانستان رشد‌های بین ۵ تا ۹۰ درصدی را طی این مدت داشته ایم.

وی در ادامه نیز افزود: بخش نساجی، صادرات فرش دستباف به بازار‌های آلمان، ژاپن و آمریکا، پوشاک و کفش به بازار عراق و آذربایجان، پوست و چرم به بازار هند و ایتالیا و فرش ماشینی به بازار عراق و ترکمنستان رشد‌های ۸ تا ۳۰۰ درصدی داشته اند و نیز در حیطه برق و الکترونیک صادرات لامپ و چراغ، قطعات برقی خودرو، تجهیزات و لوازم برقی دستیابی به بازار عراق و انواع الکتروموتور به بازار سودان و افغانستان، صادرات خودرو و قطعات به بازار آذربایجان، تجهیزات نیروگاهی به بازار عراق و ماشین آلات صنایع غذایی به افغانستان، ماشین ابزار به ترکیه و تراکتور، کمباین و قطعات به بازار آذربایجان رشد بسیاری داشته ایم.

طبق آمار گمرک ایران طی 7 ماه اول سال جاری، از ۲۴/۷ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی کشور محصولات پتروشمی با حدود ۷/۸ میلیارد دلار، محصولات صنعتی و صنایع معدنی با حدود ۱۰ میلیارد دلار، محصولات کشاورزی ۱/۸ میلیارد دلار و محصولات معدنی با حدود ۱ میلیارد دلار بیشترین بخش‌های صادراتی کشور را داشته اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *