افزایش 13 میلیارد دلاری ذخایر ارزی ایران

سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: اوضاع ارزی کشور مطلوب است و طبق اعلام صندوق بین المللی پول ذخایر ارزی ایران از 95 میلیارد دلار به 108 میلیارد دلار رشد داشته است.
محمدباقر نوبخت در روز سه شنبه در جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی استان اصفهان گفت: از اول اردیبهشت تاکنون قادربودیم 4 میلیارد و 650 میلیون دلار ثبت سفارش جهت کالاهای اساسی، دارو، لوکس و غیر ضروری انجام دهیم و تراز تجاری کشور در فروردین ماه 600 میلیون دلار مثبت بوده است. وی افزود: هدف مشترک دولت و مجلس شورای اسلامی در برنامه ششم کشور، رشد اقتصادی می باشد که باید برای رسیدن به این هدف شرایط سرمایه گذاری مهیا شود تا در تولید ملی و اشتغال رشد کنیم.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: در سال قبل و امسال از دوطریق، سرمایه گذاری ترسیم شده که یکی از راه استفاده از امکانات غیردولتی و بعدی استفاده از اعتبارات دولتی می باشد. نوبخت گفت: در زمینه استفاده از امکانات غیردولتی، بانک‌ها باید این کاررا انجام دهند و سرمایه لازم را در اختیار واحدهای تولیدی و صنعتی نیازمند به سرمایه در گردش قرار بدهند که این کار در سال قبل در قالب تسهیلات رفع موانع تولید انجام می شد. وی افزود: بانک‌ها در سال قبل 18 هزار و 500 میلیارد تومان تسهیلات بالغ بر 26 هزار واحد صنعتی و تولیدی کوچک و متوسط از مجموع 80 هزار واحد پرداخت نمودند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: مسیربعدی جهت سرمایه گذاری، استفاده از اعتبارات دولتی می باشد که خزانه باید دست بکار شود که در سال گذشته 42 هزار و 500 میلیارد تومان از تملک دارایی های سرمایه ای جهت طرح ها تعلق گرفت. وی درباره اختصاص هزار و 200 میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی در سال گذشته گفت: صندوق توسعه ملی 6 هزار و 700 میلیارد تومان جهت احیای 550 هزار هکتار از زمین های خوزستان و ایلام در اختیار دولت قرار داد. نوبخت درباره مهارآب‌های مرزی گفت: رهبر معظم انقلاب جهت مدیریت منابع آب با برداشت 8 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای هر سال 2 میلیارد دلار موافقت نمودند.
وی عنوان کرد: 797 هزار نفر از مجموع 3 میلیون و 200 هزار نفر جویای کار در سال قبل وارد بازار کار شدند و از طرف دیگر7 هزار نفر نیز بیکار شدند. وی کاهش نرخ بیکاری را از 12.4 درصد به 12.1 درصد عنوان کرد و گفت: میزان اشتغال در سال جدید افزایش پیدا خواهد کرد چراکه میزان تسهیلات بانکی از 18 هزار و 500 میلیارد تومان به ۷۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.
وی اظهار داشت:طبق پیش بینی که انجام شده است امسال جهت ارتقا و اتمام طرح‌های عمرانی با مشارکت بخش خصوصی، ١٢۶ هزار میلیارد تومان نیاز می باشد. رئییس سازمان برنامه و بودجه کشور درباره صحبت های رئیس جمهوری آمریکا جهت خروج از برجام گفت: ما برای هرنوع اقدامی آمادگی داریم و از قبل برای آن برنامه ریزی و پیش بینی بودجه کرده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp