آغاز اقدامات انگلیس برای تسهیل تجارت با ایران

در آستانه سفر بوریس جانسون، وزیر امور خارجه انگلیس به تهران، وزارت امور خارجه انگلیس در حال مطالعه بسته ای از اقدامات برای تسهیل روابط تجاری با ایران است.

طبق این خبرحوزه های کلیدی مورد بحث بین طرفین احتمالا شامل ادعای ایران برای دریافت میلیاردها دلار خسارت بابت بلوکه شدن دارایی های شرکت های ایرانی در دوران تحریم، تسهیل روابط بانکی شرکت ها و اشخاص ایرانی مشغول فعالیت در انگلیس و سخت تراز همه، کم شدن  تهدیدات ناشی از تحریم های امریکا بر شرکت های فعال در ایران خواهد بود.

جانسون این هفته در اقدامی غیرمنتظره  با سفر به واشنگتن، نظر دونالد ترامپ در مورد خارج شدن از برجام را به چالش کشید.

این گزارش حاوی آن است که مقامات ایرانی معتقدند که بسته وزارت خارجه انگلیس، به حل مسائل باقیمانده بین دو کشور کمک خواهد کرد. از زمان لغو تحریم های ایران در ژانویه 2016، تهران با موانع زیادی در ملحق شدن مجدد به بازار جهانی روبرو بوده است. ازدید  تهران، انگلیس به طور ویژه تمایل چندانی برای برداشتن گام های جدی جهت اطمینان بخشی به فعالان بازار درباره تجارت با ایران یا حل مسائل بانکی آن نشان نداده است.

با گذشت 2 سال اززمان لغو تحریم ها، به دلیل ترس از تحریم های پابرجای دولت آمریکا هنوز هیچ بانک تراز اول اروپایی آماده تجارت با ایران نشده است . بعضی  بانک های کوچکتر اروپایی که بیشتر آنها هیچ فعالیتی در آمریکا ندارند، شروع به تسهیل پرداخت ها به ایران کرده اند، اما فضای حاکم در انگلیس به شکلی است که حتی سفارت ایران که بعد از وقفه ی چهار سال در اوت 2015 بازگشایی شد، نتوانسته است یک حساب بانکی برای خود افتتاح کند.

با توجه با این موضوع که هیچ بانک انگلیسی ای با ایران همکاری نمی کند و از زمان انعقاد برجام تنها برای امضای چند موافقتنامه تجاری معدود بین دو کشور تلاش هایی انجام شده است، ولی هیچ کدام از آنها تا این لحظه نتوانسته اند تامین مالی مورد نیاز را برای اجرایی شدن به دست آورند.

ایران از این مسئله خوشنود نیست که لندن حتی نتوانسته بانک آر بی اس را که بیشترین سهام آن متعلق به دولت انگلیس است، نسبت به همکاری با تهران مجاب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *