600 خودروی چینی در گمرک متوقف شدند

طبق اطلاعات به دست آمده حدود ۶۰۰ خودروی چری از یک نوع مدل در گمرکات هرمزگان به‌دلیل نداشتن  مجوز استاندارد و محیط زیست متوقف شده‌اند.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان این موضوع که سازمان به هیچ وجه مجوز ترخیص خودروهای بدون کیفیت را صادر نمی‌کند، گفت: هم اکنون در گمرکات کشور حدود هزار خودرو از کشورهای اروپایی تا آسیایی فاقد استاندارد معرفی گردیده و اجازه ترخیص ندارند.

طیق این اطلاعات ، در حال حاضر حدود 600 خودروی چری در گمرکات هرمزگان (شهید رجایی) به‌دلیل نداشتن مجوزهای لازم استاندارد و محیط زیست متوقف شده اند. اطلاعات اولیه نشان می دهد که یک مشکل فنی در سیستم سوخت‌رسانی این خودروها وجود دارد که باعث عدم کسب مجوزهای لازم برای ترخیص شده است. این خودروها هم اکنون در اختیار سازمان اموال تملیکی بوده،ولی  باتوجه به هزینه‌های بالای انبارداری و گمرکی هنوزهیچ مشتری برای خرید این خودروهای چینی پیدا نشده است.

یک مقام مطلع می‌گوید هزینه‌های اولیه برای ترخیص این خودروها در یک ارزیابی اولیه  تقریبا 20 میلیارد تومان محاسبه شده است. و هرمتقاضی باید برای خرید هر خودرو مبلغ حدودی 8 میلیون تومان را به حساب دولت واریز نماید.و زمانی همه ی این موارد انجام میشود که مجوزهای لازم ازطرف سازمان استاندارد صادر گردد.

طبق اطلاعات کسب‌شده رایزنی هایی با یکی از نهادهای نظامی برای واگذاری این خودروها برای استفاده در معابر غیرشهری انجام شده که هنوز از نتیجه این مذاکرات خبری نشده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *