کاهش ۲.۸ درصدی شاخص قیمت کالاهای وارداتی

شاخص قیمت کالاهای وارداتی سال ١٣٩٥ نسبت به سال ١٣٩٤ طبق اعلام مرکز آمار ٢.٨ درصد کاهش یافته است.
مرکز آمار ایران خبر داد: در نظام آمارهای قیمت، کالاهای وارداتی جهت مقاصد مختلفی به کار گرفته می‌شوند. شاخص قیمت کالاهای وارداتی، ‌روند تغییرات قیمت محصولات عرضه شده از خارج به داخل کشور در طول زمانی معلوم مشخص می شود. بنابراین قیمت کالاهای وارداتی یکی ازاصلی ترین عوامل اثرگذار بر میزان مبادلات خارجی کشورها وهمچنین یکی از عوامل تعیین کننده رابطه مبادله می باشد،و تغییرات آنها دارای اهمیت زیادی است.
در طرح شاخص قیمت کالاهای وارداتی از کلیه کدهای تعرفه وارداتی کشور در سال ١٣٩٠(سال پایه) استفاده می شود و روش جمع‌آوری اطلاعات به صورت آمارهای ثبتی گمرک جمهوری اسلامی ایران (ارزش بصورت ریالی و دلاری، کشور مبدا و مقصد، نحوه حمل و نقل و نرخ ارز)می باشد. سیستم طبقه بندی نظام هماهنگ شده توصیف و کدگذاری (HS) می باشد. نتایج به دست آمده از این طرح در سطح کل کشور و برای کلیه ٢٠ گروه‌ اصلی طبقه‌بندی HS قابل انتشار می باشد.
شاخص قیمت کالاهای وارداتی (ریالی، ١٠٠=١٣٩٠) در سال‌­های ١٣٩٤ و ١٣٩٥ به ترتیب برابر با ٥١٣,٨ و ٤٩٩.٣ است، که سال ١٣٩٤ نسبت به سال ١٣٩٣، ١٢.٥ درصد افزایش پیدا کرده است ولی درسال ١٣٩٥ نسبت به سال ١٣٩٤، ٢.٨ درصد کاهش یافته است. درصد تغییرات فصلی شاخص قیمت کالاهای وارداتی در فصلهای، بهار، تابستان، پاییز و زمستان سال ١٣٩٤ به ترتیب برابر با ١.٣-، ٠.٥-، ٠.٩- و ٢.٤- درصد شده است. درصد تغییرات فصلی در فصل‌­های بهار، تابستان، پاییز و زمستان سال ١٣٩٥ به ترتیب برابر با ٠.١-، ٠.١، ٠.٨ و ٣.٤- درصد می باشد.
شاخص قیمت کالاهای وارداتی (دلاری، ١٠٠=١٣٩٠) در سال­های ١٣٩٤ و ١٣٩٥ برابر با ٢٦١,٣ و ٢٤٩.١ است، که سال ١٣٩٤ نسبت به سال ١٣٩٣، ٧.٤ درصد افزایش پیدا کرده ولی در سال ١٣٩٥ نسبت به سال ١٣٩٤، ٤.٧ درصد کاهش یافته است.
درصد تغییرات فصلی شاخص قیمت کالاهای وارداتی در فصل های بهار، تابستان، پاییز و زمستان سال ١٣٩٤ به ترتیب برابر با ١.٧-، ١.٧-، ١.٧- و ٢.٥- درصد می باشد. درصد تغییرات فصلی در فصل های بهار، تابستان، پاییز و زمستان سال ١٣٩٥ به ترتیب برابر با ٠.١-، ٠.٧-، ٠.٤- و ٣.٤- درصد می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *