کاهش هزینه ترانزیت با پیمان عشق آباد

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: با فعال شدن پیمان عشق آباد، هزینه‌های حمل و نقل و ترانزیت کالا در بین کشورهای ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان، ایران و عمان کاهش پیدا خواهد کرد.
آخوندی روز یکشنبه در اختتامیه نشست همکاری‌های ایران و ترکمنستان گفت: هدف اصلی ما برای توسعه همکاری‌های حمل و نقلی، کاهش هزینه‌های کشورهای عضو پیمان عشق آباد و افزایش ترانزیت در مسیر کریدور شمال – جنوب می باشد.
پیمان عشق آباد، توافق نامه‌ای در رابطه با حمل و نقل بین کشورهای عمان، ایران، ترکمنستان، ازبکستان و قزاقستان به منظور ایجاد یک کرویدور ترانزیتی و حمل و نقل بین‌المللی است و برای تسهیل حمل و نقل کالا بین دو منطقه آسیای مرکزی و حوزه خلیج فارس می باشد که در سال 2011 میلادی کشورهای عضو آن را امضا کردند ؛ که هند هم به تازگی این پیمان را امضا نموده است.
وزیر راه و شهرسازی گفت: اراده سیاسی که ایران و ترکمنستان دارند باعث رفع موانع موجود جهت توسعه همکاری‌ها می شود و رئیس جمهور ایران بارها گفته اند که ایران باید روابط خود را با ترکمنستان تقویت نماید..
وی افزود: در زمینه بانکی مذاکرات مطلوبی بین بانک توسعه صادرات ترکمنستان و بانک مرکزی ایران صورت گرفت و درزمینه انرژی هم دو کشور به توافق‌های خوبی رسیدند و مقرر شده معاوضه گازی (سوآپ) هم بین دو کشور از ترکمنستان عملیاتی گردد.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه وزیر امور خارجه ترکمنستان به عنوان رئیس کمیسیون همکاری‌های مشترک ترکمنستان با ایران جهت توسعه تجارت و همکاری‌‌های صنعتی مذاکرات خوبی را با وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان انجام داده است ،گفت : قرار است در زمینه حمل ونقل هم دو کشور از شبکه ریلی ایجاد شده نهایت استفاده را بکنند.
آخوندی گفت: دو کشور می خواهند ترانزیت کالا را از کشورهای آسیای میانه از راه چین فعال نمایند تا هم هزینه ها کاهش پیدا کند و هم این مسیر کریدور شمال – جنوب در بین کشورهای منطقه بیشتر فعالیت کند.
وزیر راه و شهرسازی افزود: در زمینه تبادل برق و انرژی هم مذاکراتی انجام شد و قرار شد خط سوم تبادل برق بین ایران و ترکمنستان اجرایی گردد.
ارزش صادرات سال گذشته ایران به ترکمنستان 417 میلیون و 961 هزار و 456 دلار بوده است و در مقابل 12 میلیون و 772 هزار و 407 هزار دلار از این کشور واردات صورت گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp