هندی‌ها دربندر چابهار فقط نقش اپراتور را دارند

مجری طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار گفت: هندی‌ها در بندر شهید بهشتی چابهار تنها نقش اپراتوری را بر عهده دارند و آنها مدیریت بندر را در اختیار ندارند.
امیرحسین اسماعیلی افزود:براساس توافقاتی که در سفر اخیر رئیس‌جمهوری به هند انجام شد، قرار بر این است که اپراتوری فاز یک طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار به هندی‌ها واگذار گردد و این موضوع به معنی مدیریت بندر چابهار توسط هندی‌ها نمی باشد.
وی همچنین گفت:: هند بندر شهید بهشتی را اجاره نکرده و تنها توافقی صورت گرفته که به معنی کنترل بندر نمی باشد آن‌ها فقط سرمایه‌گذاری می‌کنند که سرانجام برای هر دو کشور قراردادی برد-برد می باشد.
وی از منتقل شدن تجهیزاتی مانند جرثقیل‌های ۶۵ تنی که قرارداد بلند مدت می باشد که پس ازپایان مدت آن به ایران منتقل می شود خبر داد و گفت: هند خط اعتباری ۱۵۰ میلیون دلاری جهت توسعه این بخش از بندر باز خواهد کرد و نیز قرارداد اپراتوری به ارزش ۸۵ میلیون دلار جهت تأمین تجهیزات با ایران را دارا می باشد.
مجری طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهارعنوان کرد: در این نوع همکاری ایران اپراتوری این بندر را برای مدت قرارداد به هندی‌ها واگذار کرده است وپس از پایان مدت این قرارداد زمین و تجهیزات بندر چابهار به طرف ایرانی منتقل می گردد.
طبق گزارش، روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی اسماعیلی تاکید کرد: چابهار چهارراه کریدور شمال-جنوب بازرگانی جهان می باشد، بنابراین باید به جذب سرمایه، تکمیل زیرساخت‌ها و سرانجام جذب بار در این منطقه توجه زیادی شود.
وی گفت:همکاری ایران و هند در بندر چابهار از مدت‌ها قبل مدنظر بودو هند تلاش میکند که از بندر چابهار به عنوان راهی جهت دسترسی به بازارهای آسیای مرکزی و افغانستان استفاده نماید.
در فاز اول توسعه بندر چابهار ظرفیت این بندر اقیانوسی ایران از ۲ به ۸ میلیون تن افزایش پیدا کرده است و فعال شدن بندرچابهار و مبدل شدن آن به قطب ترانزیتی یکی از اهداف مهم ایران در برنامه ششم توسعه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp