مهلت90 روزه برای ثبت سفارش کالاها

مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات سراسر کشور اعلام  نمود:مهلت اعتبار ثبت سفارش کالاها تا اطلاع ثانوی ۹۰ روز از تاریخ صدور تعیین گردیده است.

در این بخشنامه آمده است: به پیوست تصویر نامه شماره ۴۱۰۱۵/۱۰۰/۹۶ مورخه ۹۶.۰۸.۲۴ سازمان توسعه تجارت ایران در اجرای ماده ۴۰ آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات درخصوص تعیین مهلت ثبت سفارش، حداکثر مهلت ورود کالا به کشور و … جهت اطلاع و اقدام لازم با رعایت کامل مقررات ارسال می‌شود.

طبق این بخشنامه در اجرای ماده ۴۰ آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات موارد زیر برای  اجرا و اقدام لازم، تعیین و ابلاغ می‌ شود:

۱- مدت اعتبار ثبت سفارش تا اطلاع ثانوی ۹۰ روز از تاریخ صدور تعیین می‌ شود. بدیهی است موارد مربوط به تبصره ۳ ماده ۴۰ آیین‌نامه بالا بعد از تعیین توسط وزارت جهاد کشاورزی، به آن دفتر اعلام خواهد گردید.

۲- اعتبار درخواست‌های ثبت سفارش ۳۰ روز تعیین می‌شود.

۳- حداکثر مهلت ورود کالا به کشور:

الف- روش غیربانکی: حداکثر ظرف ۹۰ روز از تاریخ صدور ثبت سفارش، واردکننده مجاز به ورود کالا به کشور است.

ب- روش بانکی: مهلت ورود کالا به کشور در این روش بعد از صدور ثبت سفارش، تابع مقررات ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

۴- حداکثر زمان پرداخت کارمزد، ۷۲ ساعت پس از تأیید پرونده و صدور فیش کارمزد می باشدو در صورت عدم پرداخت در مهلت تعیین شده، درخواست ثبت سفارش و یا تمدید حذف می‌شود.

۵- تغییر نوع کالای اساسی در ثبت سفارش‌هایی که برای آنها اعتبار اسنادی گشایش شده است و یا حواله ارزی بانکی ارسال شده است، براساس درخواست بانک و مجوز دستگاه‌های مربوطه قابل انجام می باشد.

۶- لازم به ذکراست تمدید ثبت سفارش عمدتا طبق تبصره یک ماده ۴۰ آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات و با تأیید وزارت صنعت، معدن و تجارت قابل انجام می باشد و در غیر این صورت تمدید ثبت سفارش امکان‌پذیر نمی باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *