فروش آیفون در چین ممنوع

مقامات کوالکام تحت تاثیر بالا رفتن منازعات میان این شرکت و اپل، درصدد جلوگیری از فروش گوشی‌های آیفون در چین میباشند.

برای اولین  بار منازعات حقوقی شرکت کوالکام و اپل بر سر عدم رعایت حقوق مالکیت معنوی کوالکام توسط شرکت اپل در دادگاهی در ایالات متحده آمریکا  شروع شد و بالا گرفت واینک  تاثیراین منازعات به بسیاری از مناطق جهان همچون دادگاهی در کشور چین کشیده شده است.

طبق گزارش تجارت‌نیوز، شرکت کوالکام در شکایت خود از اپل عنوان کرده است که این غول تکنولوژی در طراحی و ساخت گوشی‌های هوشمند آیفون باید حق سه اختراع این شرکت راپرداخت میکرده ولی اپل ناقض این حقوق شده است و از پرداخت خسارت به کوالکام نیز سرباززده است. از جمله فناوری‌هایی که اپل از کوالکام داردمی‌توان به مصرف بهینه برق باتری و قابلیت فورس‌تاچ در آیفون نام برد.

ولی اپل این ادعاها را بی‌اساس توصیف کرده و عنوان کرد تلاش‌های کوالکام به نتیجه نمی رسد چرا که این گونه ادعاها صحت ندارند. این غول تکنولوژی آمریکایی همچنین این شرکت را به فرصت‌طلبی نیز متهم کرده و از سابقه مذاکرات این دو شرکت درباره حق اختراعات صحبت کرده است.

کوالکام میخواهد با ممنوعیت فروش آیفون در چین که دارای بزرگ‌ترین خطوط تولید آیفون‌های اپل به حساب می آید، ضربه بزرگ و مهلکی را به اپل واردسازد. اگرکوالکام موفق شود فروش آیفون در چین را متوقف کند، اپل شکست و خسارات جبران‌ناپذیری خواهد خورد، زیرا دو سوم درآمد اپل از فروش آیفون در چین است.

گرچه کوالکام بیشترین فروشش تراشه‌های موبایل  است، ولی بالاترین درآمد این شرکت از محل دریافت حق امتیاز فناوری‌هایی است که توسعه داده و به غول های تکنولوژی فروخته است.

کریستین تریمبیل، سخنگوی کوالکام در این باره گفته است: اپل بدون اینکه حق امتیاز کوالکام را پرداخت کند از فناوری‌هایی استفاده می‌کند که توسط این شرکت توسعه یافته است.

جاش روزنستوک، سخنگوی اپل نیز در مورد ادعای کوالکام چنین پاسخ داد: در طول‌ سال‌های گذشته که همیشه میان کوالکام و اپل مذاکراتی انجام می‌شده ، فناوری‌های ذکرشده هرگز موضوع مذاکرات نبوده‌است. مانند ادعاهای قبلی تصور می‌کنیم که این موارد نیز توسط دادگاه رد شود.

چین با اینکه بزرگ‌ترین کشور تولیدکننده گوشی‌های هوشمند آیفون اپل است، بخش عمده ای از درآمد این کمپانی را نیز تامین می‌کند، و نزدیک به ۲۲.۵ درصد از درآمد ۲۱۵.۶ میلیارد دلاری سال مالی گذشته‌ اپل حاصل فروش محصولات در کشور چین می باشد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *