ضوابط جدید واردات خودرو به گمرکات کشور ابلاغ شد

ممنوع شدن  واردات خودروهای بیشتر از ۲۵۰۰ سی سی و لوکس

ترخیص خودروهای با ساخت بالای یکسال ممنوع شد.

مرکز واردات گمرک ایران طی بخشنامه ای ضوابط جدید واردات خودرو و تغییرات حقوق ورودی واردات خودرو را جهت اجرا به گمرکات سراسر کشور ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است : پیرو بخشنامه های ردیف ۶ و ۴۴ سال ۹۱، ردیف ۵۷ سال ۹۳، ردیف ۴۱۶ سال ۹۵ و ردیف ۲۳۰ امسال ، به پیوست نامه شماره ۹۶/۱۱۰۸۸۷۶ مورخ ۹۶/۱۰/۱۰ مدیر کل دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ، منضم به تصویب نامه شماره ۱۲۵۵۷۳/ تا ۵۴۸۰۳ ه مورخ ۹۶/۱۰/۹ هیئت وزیران درباره اضافه شدن مواد ۱۳ الی ۱۷ به آئین نامه اجرانی ضوابط فنی واردات خودرو وهمچنین  تعیین درصد حقوق ورودی خودرو طبق حجم موتور و ارزشی خودرو طبق جداول الف وب منضم به مصوبه فوق الاشاره جهت اطلاع و اقدام لازم با رعایت کامل مقررات ابلاغ می شود.

۱- ثبت سفارش و واردات خودروهای سواری با ارزش بیش از ۴۰۰۰۰ دلار سی اند اف و با حجم موتور بیشتر از

۲۵۰۰ سی سی طبق تبصره های ۲ و ۳ ماده ۱۳ مصوبه مذکور ممنوع اعلام شد.

۲- طبق بخشنامه شماره ۴۱۶/۷۳/۲۴۰۲۵۰/۹۵/۲۴۴۹۴۷ مورخ ۹۵/۱۲/۲۳ و مفاد مصوبه شماره ۱۶۰۲۵۳/ت ۵۳۵۴۸ ه. مورخ ۹۵/۴/۱۶ با توجه به اینکه طبق ماده ۷ اصلاحی آیین نامه ضوابط فنی خودرو، ثبت سفارش وترخیص  واردات خودروهایی که از سال ساخت آنها یک سال  می گذرد ممنوع گردید، بنابراین خودروهای با سال ساخت ۲۰۱۶ در صورتی می تواند ترخیص شود که علاوه بررعایت ضوابط فنی خودرو و ضوابط اعلامی این آیین نامه، صدور ثبت سفارش و ورود خودرو به کشور ( در مهلت اعتبار ثبت سفارش ) تا تاریخ ۹۶/۱۰/۱۰ انجام شده باشد.

۳- پیرو بخشنامه شماره ۲۳۰/۹۶/۹۶۵۱۷۵ مورخ ۹۶/۹/۸ امکان ترخیص خودروی سواری از محل ثبت سفارش های صادره و تمدید شده از تاریخ ۹۶/۴/۲۸لغایت ۹۶/۹/۹ وجود نخواهد داشت و اگر اظهار گردد، ترخیص نخواهد شد و به مرکز نیز اعلام خواهد شد.

۴- طبق ماده ۱۷ مصوبه ابلاغی ، واردات خودروهای بدون ضوابط فنی ، با حجم موتور بیشتر از ۲۵۰۰ سی سی و ارزش بالاتر از ۴۰۰۰۰ دلار برای شماره گذاری در مناطق آزاد ممنوع می شود.

۵- با توجه به اعلام ممنوعیت واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی و بالاتر از ارزش ۴۰۰۰۰ دلار در مصوبه ابلاغی و همچنین خودروهای مورد نظر در بند ۲ نامه ، در صورت متروکه شدن آن بر اساسی مفاد ماده ۳۵ قانون امور گمرکی اقدام گردد.

۶- با توجه به مفاد نامه های شماره ۶۰/۲۱۷۸۴۹ مورخ ۹۶/۱۰/۲ وزیر صنعت، معدن و تجارت و شماره ۲۲۱۲۶۷ مورخ ۹۶/۱۰/۶ وزیر امور اقتصادی و دارایی ترخیص تمامی خودروهای ثبت سفارش شده، به شرط پرداخت حقوق ورودی طبق ماخذ های مصوبه ابلاغی انجام می شود و ترخیص خودروهای دارای قبض انبار تا تاریخ ۹۶/۶/۲۱ علاوه بر پرداخت طبق ماخذ های مصوبه ابلاغی به شرط ارائه تعهد رسمی ( محضری) و همچنین قید کردن مبلغ پرداختی (مبلغ اضافه شده طبق ماخذ های جدید مصوبه موصوف) به عنوان ما به التفاوت به میزان جدول مندرج در نامه های مورد اشاره بعد از ابلاغ مصوبه مربوطه (مصوبه شورای اقتصاد) خواهد بود. همچنین تمامی ترخیص خودروی سواری با استفاده از تسهیلات مقرر در ماده ۱۱ آیین نامه اجرای قانون مقررات صادرات و واردات و تبصره 1 ماده شش قانون امور گمرکی در هر مورد مشروط به بررسی و اعلام نظر این مرکز صورت می گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *