پوشش دلاری ضمانت‌نامه صادراتی برای کشورهای اوراسیا

صندوق ضمانت صادرات ایران

پوشش بیمه‌ای صندوق ضمانت صادرات ایران

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از شاتا، افروز بهرامی مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با بیان اینکه در سال گذشته در مجموع صندوق ضمانت صادرات ایران ۲ هزار و ۶۰۱ میلیون دلار پوشش بیمه‌ای داشته که نسبت به سال قبل از آن رشد ۲۰ درصدی داشته است، گفت: همچنین پوشش‌های بیمه‌نامه کوتاه‌مدت نیز، ۱ هزار و ۲۰۱ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با سال ۹۷، ۴۲ درصد رشد کرده است.

وی افزود: بیمه‌نامه میان و بلندمدت نیز ۸۳۴ میلیون دلار با رشد ۱۶ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ماقبل آن بوده است.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اظهار کرد: ضمانت‌نامه‌های اعتباری ریالی با ۸,۱۲۱ میلیارد ریال با رشد ۱۰ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال ۹۷ همراه بود و علاوه بر این ضمانت‌نامه اعتباری و بانکی ارزی نیز به ارزش ۵۳۷ میلیون دلار، ۲ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه با افزایش دقت در اعتبارسنجی و مدیریت هرچه دقیق‌تر ریسک، میزان خسارت‌های پرداخت شده در سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶۳ درصد کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این در راستای عملیاتی کردن استراتژی‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت و به منظور توسعه صادرات به کشورهای همسایه، خدمات صندوق در خصوص این کشورهای نسبت به سال گذشته ۶۶ درصد رشد داشت.

ضمانت‌نامه اعتبار صادراتی برای توسعه صادرات

تشریح اهم برنامه‌ها در سال جهش تولید

وی با اشاره به بسته حمایتی ویژه صندوق در راستای تحقق جهش تولید در سال ۹۹ نیز گفت: در راستای تحقق جهش تولید و کاهش آثار زیان‌بار تحریم در سال ۹۹ ابزارهای ده‌گانه برای صندوق در نظر گرفته شده است که یکی از موارد آن پوشش ۲.۳ میلیارد دلاری ریسک صادراتی کالاهاست.

این مقام مسئول ادامه داد: از موارد دیگر این ابزارهای ده‌گانه، پوشش ۷۰۰ میلیون دلار ضمانت‌نامه اعتبار صادراتی برای توسعه صادرات به کشورهای هدف با اولویت کشورهای اوراسیا نیز هست.

وی با اشاره به اینکه پوشش ریسک پروژه‌های صادرات خدمات فنی و مهندسی و صدور ضمانت‌نامه‌های مبتنی بر قرارداد جهت ایمن‌سازی صادرات با اولویت کشورهای همسایه نیز در این بسته حمایتی در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: تقویت بنیه مالی و سرمایه‌های صندوق ضمانت صادرات ایران به منظور ارتقا ظرفیت پوشش ریسک و تسهیل واردات مواد اولیه و ماشین‌آلات بنگاه‌های تولیدی صادراتی نیز از مصادیق دیگر هستند.

بهرامی ادامه داد: صدور ضمانت‌نامه‌های مستقیم مورد نیاز پیمانکاران برای ورود به مناقصات خارجی به عنوان جایگزین سیستم بانکی و گسترش دسترسی صادرکنندگان به تأمین مالی از طریق بازار سرمایه ویژه طرح‌های صادرات محور نیز در این ابزارهای ده‌گانه در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به برنامه‌هایی برای تسهیل و ایجاد مزیت برای فروش کالا در بورس کالا و انرژی در رینگ صادراتی به صورت مدت‌دار در این ابزارهای ده‌گانه گفت: همکاری با مؤسسات همتا برای طراحی ابزارهای جانشین محصولات بانکی در شرایط تحریم و تجهیز منابع مالی جدید برای صادرات با همکاری شعب خارجی بانک‌های ایرانی جهت خرید دین اسناد صادراتی نیز از موارد دیگر هستند.

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در پایان بیان کرد: همکاری برای اجرای کامل بسته حمایت از صادرات سال ۹۸ و همچنین پرداخت یارانه کارمزد / حق بیمه به صادرکنندگان از محل بسته حمایتی نیز در این ابزارهای ده‌گانه در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *