صادرات 22 میلیارد دلاری از مناطق آزاد

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: مناطق آزاد ۱۳ میلیون گردشگر داشته است و به همین دلیل نقش مهمی در صادرات غیرنفتی ایفا کرده است و بیش از ۲۲ میلیارد دلار صادرات در سال قبل از این مناطق به دیگر کشورها صورت گرفته است.
تفاهمنامه همکاری مرکز آمار ایران و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور روز گذشته در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور امضاگردید. در این مراسم رئیس مرکز آمار ایران و مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور و همچنین محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت برنامه و بودجه حضور داشتند و قرار بر این شد که از این به بعد مرکز آمار ایران طبق قانون ششم توسعه، متولی اصلی و رسمی برای انتشار آمارهای متعدد در مناطق آزاد سراسر کشور باشد.
دراین مراسم،رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اهمیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در توسعه اقتصادی کشور گفت: این مناطق با دارا بودن ۱۳ میلیون گردشگر نقش مهمی در صادرات غیرنفتی داشتند و بالغ بر ۲۲ میلیارد دلار صادرات در سال گذشته از این مناطق به دیگر کشورها صورت گرفته است.
محمدباقر نوبخت بیان کرد:قبل از این، مرکز آمار در گزارش‌های آماری خود از آمار و عملکرد مناطق ویژه اقتصادی در مورد اشتغال، تورم و رشد اقتصادی آمار جداگانه ای منتشر نمی کرد ولی در حال حاضر با همکاری متقابل دو دستگاه، کلیه اتفاق های مالی و اقتصادی این مناطق برای توسعه اقتصادی در اختیار مرکز آمار ایران قرار خواهد گرفت و مرکز آمار این اطلاعات را برای مناطق آزاد کشور بروز رسانی خواهد کرد.
وی عنوان کرد:این اطلاعات برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی بسیار مهم می باشد زیرا آنها نیاز به اطلاعات بطور مستند و رسمی خواهند داشت. دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با اشاره به تولید حجم انبوهی از این آمار و اطلاعات در مناطق آزاد گفت: به دلیل سیاست های کلان اقتصادی کشور مانند قانون اقتصاد مقاومتی، خود را موظف میدانیم که همکاری نماییم وامیدواریم با این تفاهم نامه همکاری خوبی بین مناطق آزاد و مرکز آمار ایران انجام شود.
وی گفت:در سال ۹۶ بالغ بر ۲۸۰ هزار نفر به عنوان شاغل در مناطق آزاد فعالیت کردند که در مقایسه با سال ۹۵، ۶ درصد افزایش جمعیت داشته است و این درحالی است که جمعیت مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کمتر از 1 میلیون نفر می باشد.
وی درباره ی مصوبات مجلس شورای اسلامی و رسمی بودن آمارهای مرکز آمار ایران گفت: این آمار قابلیت استناد در مجامع جهانی و بین المللی را دارا می باشد. پارسا افزود: آمار موجود تا این لحظه از طرف مناطق آزاد تهیه و تنظیم شده است ولی از این به بعد ، مرکز آمار ایران مسئول تولید آمار در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp