صادرات غیرنفتی ایران 5 درصد رشد داشته است

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات غیرنفتی ایران در ۱۱ ماه امسال در مقایسه با سال گذشته 5 درصد رشد پیدا کرده است.
مجتبی خسرو تاج پنجشنبه در دوازدهمین جلسه کارگروه توسعه تجارت استان فارس بیان کرد: امسال، در نیمه اول سال آمار صادرات خیلی رضایت بخش نبود ولی در نیمه دوم امسال این وضعیت بهتر شده است و تا پایان امسال رقم صادرات غیرنفتی کشور ۴۵ میلیارد دلار خواهد شد.
رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: در 11 ماه امسال ، تقریبا ۸۹ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار تجارت غیرنفتی انجام شده است که از این رقم، تقریبا ۴۱٫۷ میلیارد دلار صادرات کالای غیرنفتی و ۴۷٫۶ میلیارد دلار واردات این نوع کالاها می باشد.
وی گفت: سال گذشته تجارت غیرنفتی کشور ۷۸ میلیارد و ۲۰۰ دلار بود که امسال ۱۴ درصد رشد کرده است.
قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: کل کالاهای وارداتی ۱۱ ماه گذشته در کالاهای وارداتی، ۶۰ درصد مواد اولیه و واسطه‌ای، ۱۶ درصد ماشین آلات، ۱۸ درصد کالاهای مصرفی و ۶٫۲ درصد سایر اقلام را شامل می شده است.
خسرو تاج گفت: در ۱۱ ماه امسال تراز تجاری ایران (نسبت صادرات و واردات) تقریبا منفی ۶ میلیارد دلار می باشد.
وی همچنین گفت: در حوزه های محصولات شیمیایی، مواد آرایشی، اقلام خاص فولادی، لوازم خانگی، برخی محصولات فلزی، بخش خودرو، محصولات نساجی، برق و الکترونیک و تجهیزات مخابراتی و تجهیزات نیروگاهی تراز صادرات ایران منفی می باشد.
رئیس کل سازمان توسعه تجارت عنوان کرد: حوزه فناوری اطلاعات از ظرفیت‌هایی می باشد که در مسیر توسعه صادرات باید به آن دقت شود و جهت های آتی را برای توسعه صادرات مشخص نماییم.و همچنین باید عملکرمان برروی ظرفیت‌های مبتنی بر سرمایه انسانی باشد و نباید زیاد روی مزیت‌های نسبی تکیه نماییم.
وی افزود: در سال آینده یک نمایشگاه تخصصی برای صنایع خلاق ایجاد خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp