شاید بدنه مناطق آزاد ناقص باشد ولی مفسد نیست

دبیر شورای عالی مناطق آزاد در واکنش به اظهارات نائب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: وقتی یک فرضیه از همان ابتدا شکل گیری پایه ای نادرست داشته باشد تمام تحلیل ها و نتایج آن نیز نادرست می شود.

مرتضی بانک گفت: مناطق آزاد آفت و مفسده نیستند ودر توسعه اقتصادی کشور نیز اهمیت بسیاری دارند همچنین حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی، توسعه صادرات کالای تولیدی و صادرات مجدد، جذب سرمایه گذاری خارجی، حمایت از فعالیت شرکت های دانش بنیان و فناور، پیروی از سیاست های اقتصاد مقاومتی، توسعه زیرساخت ها و فعالیت های عمرانی از اهداف مهم و برنامه های اولویت دار مناطق آزاد کشور می باشد.

وی در ادامه  افزود: از صاحبنظران، مسئولان و مدیران دستگاه های اجرایی و نمایندگان مجلس خواهشمندیم تحت تاثیر فضاهای تبلیغاتی درباره مناطق آزاد که غیر مستند هستند قرار نگیرند تا اطلاع رسانی دقیق به آنها و مردم انجام شود  و اقدامات ارزشمندتری را در مناطق آزاد کشور انجام دهیم.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: حتما نواقصی در بدنه و فعالیت های مناطق آزاد در کشور وجود دارد ولی بعضی فضاسازی ها و تبلیغات منفی درباره عملکرد این مناطق اشتباه و به دور از انصاف است.

وی گفت: امکانات و بودجه های کلان در اختیاربعضی رسانه ها قرار دارد که به جای دادن امید به مردم، نا امیدی را افزایش می دهد و بعضی سخنان و اظهار نظرها درمورد مناطق آزاد در این رسانه ها واقعبت ندارد.

علی اکبر کریمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره مناطق آزاد گفته بود: فلسفه تاسیس مناطق آزاد، ایجاد مکانهایی با برخورداری از معافیت های حقوقی و مالیاتی برای توسعه تولید و صادرات بوده است. ولی در حال حاضر نه تنها تولید و صادرات قابل قبولی در این مناطق نداشته ایم، بلکه فقط به مکانی برای واردات تبدیل شده است.

وی افزود: مناطق آزاد باید بستری برای تسهیل رشد اقتصادی در نظام تجاری و در سطح منطقه ای و جهانی باشند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در قالب تبصره 19 و 20 برنامه توسعه در سال 70 و 71 و 72 مناطق آزاد قشم، کیش و چابهار و ماکو در سال 89 تاسیس گردید و سرمایه گذاران خارجی توانستند بدون هیچ قید و بند سرمایه گذاری، تولیدات خود را صادر نمایند و با دریافت تسهیلات قانونی و نیروی کار، عملکرد چند دهه ای در این مناطق آزاد داشته باشند.
او گفت: گرچه این مناطق نقش مثبتی داشتند؛ ولی انحراف زیادی هم در برداشتند.

کریمی گفت: مناطق آزاد به یک آفت بزرگ تبدیل شده است و به جای تامین زیر ساخت ها یک زمین بکر را مصوب نموده و در اختیار این مناطق آزاد قرار گرفته است. آفت این منطقه این می باشد که از ابتدا هدف انها تامین عوارض بوده است و همیشه واردات بر صادرات برتری دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Need Help? Chat with us!
گفتگو را شروع کنید!
Hi! Click one of our members below to chat on WhatsApp