FA EN

واردات کالا

واردات کالا و مراحل آن

مراحل واردات از شناسایی تا ترخیص کالا

آموزش واردات به زبان ساده

به عمل خرید کالا از کشور خارجی و ورود آن به قلمرو گمرکی کشور مقصد واردات گفته می شود. واردات از جمله فعالیت‌هایی است که علاوه بر ایجاد ثروت برای شخص کارآفرین، زیبایی‌هایی از جمله ارتباط با کشورهای دیگر به همراه دارد. با ما گروه بازرگانی توسعه تجارت کژال (QZL) در این مبحث همراه باشید تا با واردات کالا و مراحل آن بیشتر آشنا شوید.

چگونه واردات کنیم؟

خرید و واردات کالا

چگونگی واردات کالا

1.هدف گذاری اولیه

ابتدا اطلاعات خود را راجع به کالایی که می‌خواهید وارد کنید تکمیل نمایید. کالاهایی که در داخل کشور تولید نمی‌شوند یا کمتر تولید می‌شوند می‌توانند به عنوان شروع یک فعالیت وارداتی هدف گذاری شوند. کالایی را پیدا کنیم که قیمت آن در داخل بالاتر از قیمت آن کالا در خارج از کشور باشد.

2.تعیین استراتژی

پس از بررسی و هدف گذاری اولیه نوبت به تعیین استراتژی می‌رسد.واردات دارای چند وجه است که در استراتژی یک کارآفرین باید تمامی وجوه آن تعیین شود. یک فعالیت وارداتی از مرحله خرید، بررسی تولید کننده کالا در خارج از کشور شروع می‌شود و پس از حمل به گمرک کشور می‌رسد و پس از طی امور گمرکی داخل کشور به انبار واردکننده وارد می‌شود. با توجه به تحریم‌های بانکی، وضعیت خاص ارزی حتما باید مکانیزم مناسبی برای تهیه و انتقال وجه در نظر بگیرید.

برای انجام یک واردات موفق :

 • کالایی را برای واردات انتخاب کنید که در آن زمینه اطلاعات و  مهارت بیشتری دارید. به عنوان مثال اگر شما در زمینه الکترونیک اطلاعات کافی دارید،بهتر است به واردات قطعات الکترونیکی فکر کنید.
 • کشورهایی را هدف گذاری کنید که با زبان یا فرهنگ‌شان اندکی آشنایی داشته باشید.
 • استراتژی خود را برای همه مراحل تعیین کنید:
  1.چگونه سفارش می‌گذارید؟، چگونه جنس را می‌خرید؟
  2.چگونه حمل می‌کنید؟، چگونه انبار می‌کنید؟
  3.چگونه قیمت‌گذاری می‌کنید؟، چگونه بازاریابی می‌کنید؟
  4.چه دلیلی به خریداران می‌دهید که جنس شما را بخرند؟
  5.هزینه‌های جانبی بیزینس شما چقدر است؟ و…
 • به مدت زمان وصول کالا در انبار و انبار مناسب برای دپوی کالاهای خود دقت داشته باشید. برخی از کالاها فصلی هستند، بعضی از کالاها فساد پذیر هستند و بعضی دیگر مکان خاصی برای نگهداری نیاز دارند که ممکن است هزینه‌های شما را تحت تأثیر قرار دهند در زمان تعیین استراتژی این موارد را به دقت بررسی کنید.

3.شناسایی نیاز بازار

یکی از سخت‌ترین بخش‌های واردات شناسایی بازار کالاهاییست که قصد دارید وارد کنید به همین دلیل برای اینکه به نتایج بهتری برسید شاید لازم باشد در این قسمت وقت، پول و انرژی بگذارید. بسیاری از واردکنندگان مدت‌های زیادی را روی بررسی بازار یک کالا وقت می گذارند.

یک تجربه بسیار مفید که وارد کنندگان موفق عموما برای بررسی بازار کار انجام می‌دهند اینست که ابتدا همان کالا را از بازار داخل به میزان کمی میخرند و سعی می‌کنند با مبلغ سود اندک و یا حتی بدون سود بفروشند. اگر موفق به انجام این کار شدند آنگاه به واردات در ابعاد بزرگتر فکر می‌کنند.

به طور مثال یکی از دوستان که تصمیم به واردات قطعات خودرو داشت شروع به انجام فعالیت کرد و قطعات خودرو را از بازار چراغ برق می‌خرید و با سود خیلی اندک و بدون سود به صورت تحویل درب مغازه‌های خرده فروشی عرضه می‌کرد. در برخی مواقع حتی در بعضی از کالاها ضرر کوچکی هم می‌داد اما پس از 6 ماه بازار بزرگی از خرده فروشان را شناخته بود، با کالاها آشنا شده بود و هر بار که واردات انجام می‌داد به سرعت کالاها را با سود خوبی می‌فروخت.

 واردات چه کالاهایی بهتر است؟

برای بررسی آمار میزان واردات و صادرات صورت گرفته در سال‌های گذشته در کشور به سایت اتاق بازرگانی تهران مراجعه کنید. اما اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم واردات چه کالاهایی بهتر است : هر کالایی که در آن مهارت کافی برای شناخت، ارزش گذاری و بازاریابی دارید و بازار نیز به آن نیاز داشته باشد،اما همیشه مواد اولیه‌ای که در داخل کشور تولید نمی‌شود به عنوان یک موضوع خوب و سودآور وارداتی مورد توجه قرار گرفته است.

واردات کالاهای پرسود

چه کالایی وارد کنیم؟

مراحل انجام واردات

شروع واردات

اگر خودتان می‌خواهید این کار را انجام دهید باید پیش از هر اقدامی کارت بازرگانی دریافت کنید. در صورتیکه برای اولین بار است می‌خواهید واردات انجام دهید، بهتر است از شرکت‌های بازرگانی که به امور واردات و مسائل مربوط به گمرک و ترخیص  وارد هستند و تخصص‌های لازم را دارند کمک بگیرید و خود را درگیر مسائل مربوطه نکنید.

واردات امری گسترده است که بایستی حتما یک تیمی قدرتمند در زمینه بازرگانی به عنوان پشتیانتان باشد که امر تجارت را با ریسک کمتری انجام دهید. گروه بازرگانی توسعه تجارت کژال (QZL) مفتخر است با سابقه ای بالغ بر ده سال و با دارا بودن شعب مختلف در داخل و خارج کشور از جمله مشاوره خرید، مشاوره حقوقی،مشاوره گمرکی و اعتبار سنجی شرکت های خارجی و حمل و ارسال منظم بار و خرده بار به صورت دریایی و هوایی برای شما در سریعترین زمان و با مناسب ترین هزینه ها انجام دهد.استفاده از آخرین مقررات بین المللی حمل و ترخیص کالا سبب شده تا کارشناسان ما بهترین و تخصصی ترین خدمات بازرگانی را به شما عزیزان ارائه دهند.

بررسی بازار وارداتی

مهمترین مسئله در واردات این است که شما بتوانید محصول خود را در داخل کشور به فروش برسانید. پیش از واردات، باید با استفاده از ابزارهای مختلف، با بازارهای مختلف کالا در داخل کشور آشنا شوید به عنوان مثال تولیدکنندگان این نوع کالا در داخل را بشناسید، در نمایشگاه‌ها به عنوان بازدید کننده شرکت کنید. بازارهای داخلی را بررسی کنید.

راهنمای واردات کالا

مراحل خرید کالا

بررسی و یافتن تأمین کننده و یا تولید کننده کالا

از طریق سفر کردن به کشور مورد نظر،اینترنت و سایت های معروف، کتاب زرد تجاری هر کشور، نمایشگاه های بین المللی می‌توانید تامیین کننده و یا تولیدکننده کالای موردنظرتان را بیابید. نمایشگاه‌ها فرصت‌های خوبی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهند. بازدید از نمایشگاه‌های جهانی و همچنین آشنایی با تولید کننده و افراد بازدید کننده می‌توانند به شما در حوزه شناخت تأمین کنندگان کمک کنند. می‌توانید برای اطلاع و آشنا شدن با نمایشگاه های جهانی به قسمت اخبار نمایشگاه‌های بین المللی مراجعه کنید.

 پروفورما(پیش‌فاکتور)

پس از پیدا کردن تأمین کننده شما باید از ایشان پروفرما یا پیش فاکتوری را دریافت کنید که حاوی اطلاعات کالا و قیمت و نحوه تحویل کالا و زمانبندی مربوطه است.

قرارداد وارداتی

پس از دریافت پروفورما از تأمین کننده، باید با ایشان قرارداد امضا کنید. برای انعقاد قراردادهای وارداتی حتماً از مشاورین مجرب و مورد اعتماد بهره بگیرید. بدیهی است که قراردادها هرچقدر بهتر، واضح‌تر و سلیس‌تر باشد، امکان موفقیت یک بیزینس بالاتر می‌رود.

کسب مجوز از سازمان‌های مرتبط

برای هر کالایی مجوزها متفاوت است و ممکن است برای واردات به مجوز برخی نهادها همچون مجوز بهداشت، استاندارد، وزارت جهاد کشاورزی نیاز داشته باشید.

حمل و نقل کالا

اینکه کالا را چطور حمل می‌کنید اهمیت بسیاری در قیمت تمام شده کالای شما دارد. استفاده از یک حمل کننده ارزان دلیل بر بهتر بودن نیست بلکه باید خدمات درست و مناسب با قیمت دقیق و متناسب دریافت کنید.

امور گمرکی

پس از رسیدن کالا به گمرک، امور گمرکی شروع می‌شود که این مرحله شامل تعیین ارزش گمرکی (به منظور تعیین مواردی همچون عوارض و تعرفه گمرکی) و اظهار کالا به گمرک همواره یکی از دغدغه‌های واردکنندگان است.

انتقال وجه

با توجه به قرارداد وارداتی انتقال وجه می‌تواند قبل یا پس از حمل کالا صورت پذیرد، اما در هر حال با توجه به شرایط ویژه حاکم بر معاملات بین المللی کشور این موضوع بسیار حاثز اهمیت است.برای کاهش ریسک حتی الامکان از راهکارهای بانکی انتقال وجه استفاده کنید.

با کدام کشور واردات را شروع کنیم؟

امروزه بسیاری از کشورها با ایران مبادلات بازرگانی وسیعی دارند و با یک جستجو ساده میتونید یک سری شرکت های تامیین کننده رو به راحتی پیدا کنید و کار بیزنسی واردات رو شروع کنید. قانون واردات و صادرات در همه ی کشورها یکسان نیست و هزینه های مربوطه در این بیزنس نسبت به کشور مورد نظر متفاوت هست.

مشاوره واردات کالا

واردات کالا از کشورهای خارجی

در کشورما عمده واردات بر طبق آمار از کشورهای چین و ترکیه و امارات متحده عربی (دوبی) انجام می شود. برای واردات کالاهای لوکس باید به کشورهای اروپایی مراجعه کرد. برای واردات مواد اولیه شیمیایی، علاوه بر چین، آلمان نیز مبدأ بسیار خوبی محسوب می شود. کشور ترکیه برای واردات لباس و کیف و کفش و برخی اقلام لوازم خانگی مناسب است.

واردات از چین

در کشور چین به دلیل ارزان بودن دستمزد کارگران بسیاری از کالاها با قیمت کمتری نسبت به سایر کشورها تولید میشود و اصولا کالاها را بر اساس کیفیت مد نظر تاجر تولید میکنند، به همین دلیل چین کشوری بسیار عالی برای واردات و همچنین صادرات کالا هست. با وجود کارخانه جات و کارگاه ها و بازارهای بسیار زیاد و پر زرق و برقی که چین دارد اگر ندانید به دنبال چه کالایی هستید روزها و حتی ماه ها بین آن همه تنوع کالایی سرگردان میمانید در نتیجه در تجارت با کشور چین تا حد امکان باید هدفدار پیش رفت.

واردات از چین با سرمایه کم

مشاوره خرید کالا از چین

برای واردات از چین حداقل به اندازه ی ۱ کانتینر خرید انجام بدهید چون در تعداد های محدود و پایین به دلیل هزینه ها و زمان ارسال صرفه اقتصادی ندارد. در کشور چین سود شما نسبت به نوع خریدتان تعیین میشود که در سایر کشورها این سود نسبتا کمتر هست به دلیل اینکه کیفیت و قیمت را تاجر تا حدودی تعیین میکند.

گروه بازرگانی توسعه تجارت کژال (QZL) با ارائه خدمات جامع بازرگانی مستقر در چین می تواند در کلیه مراحل سفارش خارجی و واردات از چین همراه شما باشد تا در این مسئله بتوانید با استفاده از تجربیات مجموعه بازرگانی ما با کمترین ریسک , بیشترین سود آوری تجارت با چین را داشته باشید. با ما در واردات صادرات چین همراه باشید.

واردات از ترکیه

برای کسانی که میخواهند در سطح کم شروع به کار کنند و سرمایه ی کمتری دارند، واردات با کشور ترکیه پیشنهاد بسیار عالی هست. کشور ترکیه به دلیل نزدیک بودن به ایران و دسترسی راحت بدون نیاز به ویزا و هم سطح بودن نسبی فرهنگ مردم ترکیه با ایران باعث ایجاد بستری راحت و مناسب برای تجارت شده است.

مشاوره خرید کالا از ترکیه

واردات کالا از ترکیه

کشورترکیه نسبت به چین قانون مدارتر هست و تا حدی بیزنس راحت تر ولی به دلیل تولید با کیفیت و قیمت بالاتر نسبت به چین در مرحله دوم قرار میگیرد. کشوری که اکثر برندهای مشهور دنیا رو از کالاهای عمومی و تخصصی دارد و حمل و نقل به صورت زمینی هست و در صورت اماده بودن سفارشات شما ۳ تا ۵ روز طول میکشد بار به گمرک ایران برسد درصورتیکه این زمان در چین بین ۳۰ تا ۴۰ روز زمان می‌برد.

در ترکیه بازاری دارد به اسم بازار چینی ها که هر کالایی را از چین بخواهید در این بازار با حذاکثر ۱۰ الی ۱۵ درصد بالاتر نسبت به چین میتوانید پیدا کنید و زمان رو هم برای واردات از دست نمیدهید. دیگر مزیت واردات از ترکیه نسبت به چین این است که در تقریبا ۱۷ قلم کالای مهم در صنعت و کشاورزی نساجی و … در دنیا بین ۳ کشور اول صادر کنندگان دنیا هستند که عمده صادراتشان به کشور آلمان می‌باشد.

واردات از امارات

کشور امارات شاه راه تجاری ایران با جهان هست. امارات کشوری بی نظیر برای صادرات و پکینگ محصولات صادراتی هست. واردات از امارات دو حالت دارد:

مشاوره خرید کالا از دبی

ترخیص کالا در دبی

 • کالایی را از بازارها و کمپانی های اماراتی خریداری کنیم.
 • کالایی که از کشور های دیگر خریداری میکنیم و ارسال به ایران ندارن مجبوریم از طریق کشور ثالث این بار را وارد کنیم که اکثر مواقع امارات به عنوان این کشور ثالث انتخاب میشود. (البته در مورد ترکیه هم صدق میکند)

دلیل دیگر واردات از کشور امارات، نداشتن مالیات بر روی کالاها که از سال ۲۰۱۸ نیمه دوم تمامی کالاهای وارداتی شامل مالیات میشود. از معایب واردات از کشور امارات این هست که این کشور تولید کننده نیست و بسیاری از کالاها رو به عنوان واسطه باید خرید کرد البته با درصد اضافه بسیار پاییین که تقریبا هم سطح تولید کنندگان هست.

واردات و انواع آن

واردات موقت

ورود موقت، رویه گمرکی است که بر اساس آن کالاهای معینی می‌تواند تحت شرایطی به‌طور موقت به قلمرو گمرکی وارد شود. این کالاها باید ظرف مهلت معینی که گمرک ایران تعیین می‌نماید بدون این‌که تغییری در آن ایجاد شود خارج گردد. تغییرات ناشی از استهلاک از این حکم مستثنا است. بسیاری از صادرکنندگان مواد اولیه خود را وارد می‌کنند و پس از انجام تغییرات روی کالا و ایجاد ارزش افزوده آن را صادر می‌کنند. برای این کار می‌توانند عملیات واردات موقت را انجام دهند و سپس نسبت به صادرات کالاهای تولید شده اقدام کنند.

واردات موقت

ورود موقت – ترخیص کالا

برای انجام واردات موقت، وارد کننده باید تضامین لازم را به منظور تأمین حقوق و عوارض گمرکی، مالیات و تعرفه کالاهایی که قرار است به صورت موقت وارد شوند، نزد گمرک بسپارد و یا کلیه حقوق و عوارض را بپردازد و سپس نسبت به صادرات کالاهای ساخته شده اقدام کند و تضامین خود را آزاد کند و یا حقوق و عوارض و مالیات پرداختی را بازگرداند. برای مثال:

 1. کالاها به‌منظور عرضه در نمایشگاه‌ها.
 2. دستگاه‌های فیلم‌برداری و عکس‌برداری هوایی و فیلم‌های همراه آن‌ها پس از ارائه موافقت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح.
 3. دستگاه‌های مطالعات علمی، آموزشی، تربیتی، فنی و مهندسی نقشه‌برداری.
 4. دستگاه‌ها برای سدسازی، اسکله‌سازی، لایروبی، راه‌سازی، حفاری، استخراج و اکتشاف و پروژه‌های (طرح‌های) خاص.
 5. دستگاه‌ها برای نصب و سوار کردن کارخانه‌ها و تأسیسات صنعتی و نظایر آن.
 6. دستگاه‌ها برای تعمیر ماشین‌آلات و دستگاه‌ها.
 7. وسایل نقلیه سواری و هواپیمای شخصی اشخاص غیرمقیم ایران برای استفاده شخصی و ظروف و تکیه‌گاه‌های چند بار مصرف.
 8. کالاهایی که طبق قراردادها و موافقت‌نامه‌های گمرکی بین‌المللی قابل ورود موقت بوده و دولت جمهوری اسلامی ایران عضویت آن را پذیرفته است.
 9. وسایل و لوازم امدادی به‌منظور کمک‌های بشردوستانه.
 10. ظروف و لفاف‌های آماده برای بسته‌بندی کالای صادراتی.
 11. هواپیما برای امور خدماتی از قبیل سم‌پاشی و مسافری.

واردات قطعی

مدارک لازم برای واردات قطعی

واردات قطعی

کالاهایی که قرار است داخل کشور مصرف شوند می‌بایست به صورت واردات قطعی به گمرک وارد شوند و سپس کلیه حقوق، عوارض، مالیات، تعرفه و … پرداخت شود و سپس به داخل کشور وارد شوند. این کالاها اجازه صادرات قطعی مجدد ندارند مگر اینکه ارزش افزوده‌ای روی آنها ایجاد شده باشند اما اجازه صادرات موقت دارند. بر‌اساس شیوه پرداخت قیمت کالا، واردات دارای روش‌های متعدد و مختلفی می باشد که اهم آن عبارتند از :

 1. واردات از محل ارز خریداری‌شده از سیستم بانکی جهت گشایش اعتبار
 2. واردات با ارز آزاد جهت گشایش اعتبار
 3. واردات در مقابل صادرات از محل پروانه صادراتی (لاشه صادراتی) به نام شخص صادرکننده (غیرقابل واگذاری)
 4. واردات در مقابل صادرات با ارائه پروانه صادراتی (لاشه صادراتی) به نام شخص صادرکننده یا به نام دیگری با واگذاری رسمی (حق واگذاری به غیر برای یک‌بار وجود دارد.)
 5. واردات به‌صورت بدون انتقال ارز از محل سرمایه‌گذاری خارجی پس از تأیید وزارت امور اقتصادی و دارائی
 6. واردات به‌صورت بدون انتقال ارز از محل فهرست اقلام مجاز اعلام‌شده.

کالاهای مرجوعی

کالاهای مرجوعی در اصل جزء واردات غیرقطعی و موقت نیز طبقه‌بندی می‌شوند. کالاهایی هستند که وارد کشور شده و بنا به دلایلی به خارج از کشور برگردانده می‌شوند.  بسته‌های کالای مرجوعی یا درب محفظه بار وسیله نقلیه آن‌که در گمرک‌های داخلی اظهار می‌شود پلمب‌شده و با پروانه که به یک نسخه اظهارنامه الصاق می‌شود در اختیار صاحب کالا گذارده می‌شود و یک نسخه از اظهارنامه مربوط بلافاصله و به‌صورت مستقیم به‌عنوان گمرک مرزی که کالا ازآنجا خارج خواهد شد ارسال و نسخه سوم بایگانی می‌شود.

مرجوع نمودن کالا

کالاهای مرجوعی – علامت،علائم،تجاری

هرگاه صاحب کالای مرجوعی تا یک ماه پس از پایان مهلت داده‌شده نسخه گواهی‌شده اظهارنامه را به گمرک صادرکننده پروانه مرجوعی برای ابطال تضمین تحویل ننماید گمرک مذکور مراتب را از گمرک مرز خروجی استعلام و اگر معلوم شود کالای مرجوعی به آن گمرک تحویل نشده (به‌جز موارد غیرعمدی) حسب مورد نسبت به وصول و واریز تضمین و یا اجرای مقررات قاچاق اقدام خواهد نمود.

ترانزیت خارجی کالا

ترانزیت خارجی کالا یعنی اینکه کالای خارجی به‌منظور عبور از خاک یک کشور از یک نقطه مرزی کشور وارد و از نقطه مرزی دیگر خارج شود.  مثلاً کالایی از مرز ایران با تاجیکستان واردشده و در مرزهای دریایی ایران روی کشتی بارگیری شود و به کشور ثالث صادر شود. این نوع کالاها جزء واردات و صادرات قطعی محسوب نمی‌شوند و از پرداخت حقوق گمرکى و سود بازرگانى و عوارض معاف است.

ترانزیت خارجی کالا

بارترانزیتی

وسایل نقلیه که بدون بار و مسافر وارد و براى ترانزیت اظهار شود از هر حیث تابع مقررات و شرایط ترانزیت کالا است و همچنین وسایط نقلیه حامل کالا ترانزیتى که با محموله خود از یک نقطه وارد و از نقطه دیگر با محموله خود خارج مى‌شود. براى این نوع وسایط نقلیه باید اظهارنامه ترانزیت جداگانه تسلیم و پروانه ترانزیت جداگانه تحصیل شود.

ترانزیت داخلی

کالایی که گمرک نشده است از گمرک خانه مجاز به گمرک خانه دیگری حمل‌ونقل شود مثلاً حمل کالا از یک گمرک مرزی به گمرک تهران. برای مثال ماشین‌های وارداتی از بندرعباس به سمت گمرک شهریار ارجاع می‌شود برای ترخیص کالا

حمل یکسره و فرق آن با ترانزیت داخلی

ترانزیت داخلی ( عبور داخلی )

واردات کالا گروه بازرگانی توسعه تجارت کژال (QZL)

ما در گروه بازرگانی توسعه تجارت کژال (QZL) با دارا بودن کارشناسان متخصص و با تجربه در زمینه تجارت بین المللی و انواع واردات کالا از کشورهای خارجی بهترین پیشنهادات را به شما برای اینکه بدانید چه کالایی را در چه زمانی و به چه شکلی وارد کشور کنید تا بیشترین سود نسیبتان شود، می‌دهیم. با ما تماس بگیرید.

مشاوره واردات کالا گروه بازرگانی توسعه تجارت کژال

راهنمای واردات کالا

تماس با ما

آدرس دفتر مرکزی:

مشهد -خیابان خسروی- خیابان دیالمه ۳- پلاک ۱۰۰

تلفن: ۰۵۱۳۲۲۱۰۲۸۸

تلفکس :۰۵۱۳۲۲۱۰۵۵۱

ایمیل: info@qzltrading.com

support@qzltrading.com

whatsapp: +۹۸۹۱۵۱۵۸۲۳۴۲